1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
weqwewe [10]
3 years ago
15

Select two fractions that can be rewritten with a denominator of 24

Mathematics
1 answer:
vagabundo [1.1K]3 years ago
3 0
2/12 and 3/8 Hope it's right YAYYYYY
You might be interested in
What is the product?<br><br> (5r − 4)(r2 − 6r + 4)
maxonik [38]

Answer:

1r

Step-by-step explanation:

(5r-4)(2r-6r+4)

1(5r-4)+1(2r-6r+4)

5r-4+2r-6r+4

5r+2r-6=1r

1r-4+4

-4+4=0

1r

7 0
2 years ago
A tractor was purchased for $30,000 six years ago. what is the value of the tractor today if the depreciation rate was 2.5%?
MrRissso [65]
Initial cost = $30,000
Depreciation rate = 2.5%

Depreciation expense per year = 30,000*2.5/100 = $750
In six years,
Depreciation = 6*750 = $4,500

Value of the tractor = Initial cost - Depreciation = $30,000 - $4,500 = $25,500
6 0
3 years ago
A bottle is filled with saline solution for eyes, is the bottle more likely to hold 15 milliliters of solution or 1 liter of sol
Gnesinka [82]
The bottle is more likely to hold 15 milliliters

hope this helped
3 0
3 years ago
If f(x)= x^1/2 - x and g(x)= 2x^3 - x^1/2 - x, find f(x) - g(x)
Pavlova-9 [17]

Answer:

-2x^3+2x^{1/2}

Step-by-step explanation:

First, you have to substitute both functions into the equation to get:

f(x)-g(x) = (x^{1/2}-x) - (2x^3-x^{1/2}-x)

Then, you distribute the negative sign in front of g(x) to get:

= x^{1/2} - x -2x^3+x^{1/2}+x

And finally, you add/subtract the x's that have the same power to get:

=-2x^3+2x^{1/2}

3 0
3 years ago
Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix. What is the unit price (dollars per pound)?
jekas [21]

Answer:

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

Step-by-step explanation:

Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix.

What it means is that said paid for 3/4 = 0.75 of a pound for $3.60

So let's determine how much he could have paid for a complete pound

$3.60= 0.75 pound

X= 1 pound

$X*0.75 pound= $3.60*1 pound

$x= ($3.60*1 pound)/0.75 pound

$x=$3.60/0.75

$x= $4.80

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the length of TW? Please help me with this.
    7·1 answer
  • Ray wants to buy the larger of two aquariums. one aquarium has a base that is 20 inches by 20 inches and height that is 18 inche
    7·2 answers
  • Can someone help with this please?
    8·1 answer
  • On a map of a town, 3 cm represents 150 m. Two points in the town are 1 km apart. How far apart are the two points on the map?
    15·1 answer
  • Pls help with this question 30 pts plus brainlyist.
    6·1 answer
  • (20 POINTS) PLZZZZZ HELPPPPPP
    7·1 answer
  • Nine dollars each hour
    6·2 answers
  • I need help on this math
    14·1 answer
  • Plz help this is due by tomorrow
    11·1 answer
  • HELLPPPPP PLLEASEE PEOPLE
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!