1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olya-2409 [2.1K]
3 years ago
9

4/5 divided by 6 help me ​

Mathematics
2 answers:
VMariaS [17]3 years ago
8 0

Answer:

4/30 or 2/15

Step-by-step explanation:

4/5 divided by 6

there is this thing my teacher tell me KFC which mean keep flip change

so u keep 4/5 and then flip the sign from division to multiplication and then change the number

4/5 times 1/6 = 4/30 or 2/15

Anni [7]3 years ago
5 0

Answer:

.13333333333

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Express 3360 as a product of prime factors<br> PLS HELP ME !!!!!!!!
anyanavicka [17]

Answer:

7*5*3*2^5

Step-by-step explanation:

3360/2

1680*2

840*2^2

210*2^4

105*2^5

21*5*2^5

7*5*3*2^5

7 0
3 years ago
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?
weqwewe [10]

When you divide 36.89/8.6, you get should $4.29 for 1 gallon of gas.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
1x -1y =100 x. what is the answer​
Bad White [126]

Answer:

y=-99x

Step-by-step explanation:

it's imposible to answer y in terms of a number, but it is possible to do it in terms of x.

x-y=100x

x=100x+y

-99x=y

y=-99x

8 0
3 years ago
Find the greatest common factor of each set of numbers 21 24 and 27
saveliy_v [14]
Greatest common factor is 3
3 0
3 years ago
Please help me with 2-10 thank you in advance
Romashka [77]
20% = \frac{1}{5}
4% = \frac{1}{25}
\frac{3}{4} = 75%
\frac{11}{25} = 44%
7 out of 10 = 70%
8 0
3 years ago
Other questions:
  • To write a polynomial as a product is to _ _ _ _ _ _ it.
    5·2 answers
  • If ray BD bisects angle CBE, ray BC is transparent to ray BA, angle CBD = (3x + 25) degrees, and angle DBE = (7x - 19) degrees,
    11·2 answers
  • without using a calculator decide which option is better value for money: 300g Jelly beans $5.80 or 500g Jelly beans $9.90
    6·1 answer
  • Cooper has 4 cookies and wants to split them among his six friends if each person should get the same amount what part of the co
    7·1 answer
  • Now complete the square for 2x^2 + 16x + 3.
    15·1 answer
  • A local theater charges $26 for each adult ticket and $17 for each student ticket. For one show, the theater took in $988 from a
    10·2 answers
  • Factorize 2√2a∧3 +8b∧3 -27c∧3+18√2abc
    6·1 answer
  • PLZZZZZZ HELP IM GIVING 20 BRAINLY
    13·2 answers
  • Camila lives 3/10 kilometer from the park. Mariam lives 4 times as many kilometers from the park as Camila. How many kilometers
    11·2 answers
  • Given: y varies directly as x squared and inversely as z cubed. If y = 12 when x = 4 and z = 2, find x when y = 1.728 and z = 5.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!