1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zolol [24]
3 years ago
14

Two cars leave the same location at the same time but one car is heading north and the other is heading south. After 3 hours, th

e cars are 360 miles apart. If the car heading north is traveling 10 miles per hour slower than the car heading south, what are the two speeds of the cars?
SHOW THE EQUATION
Mathematics
2 answers:
Oxana [17]3 years ago
6 0
d=vt
360=(v_{s})(3)+(v_{n})(3)
360=(v_{s})(3)+((v_{s}-10)(3)
360=3v_{s}+3v_{s}-30
390=6v_{s}
v_{s}=\frac{390}{6}=65
v_{n}=v_{s}-10=65-10=55

The south car is traveling at 65mph. The north car is traveling at 55mph. 
Nadya [2.5K]3 years ago
4 0

3x +3(x-10) = 360

3x +3x-30 =360

6x-30 =360

6x=390

X = 390/6 = 65

65-10 =55

<span> One car was driving 65 mph</span>

<span> The other was 55 mph</span>


You might be interested in
Find the unit price of 16 oz of candy with sells for $4.82
e-lub [12.9K]

The price of 16 oz candy is $4.82.

Determine the unit price of candy.

\begin{gathered} s=\frac{4.82}{16} \\ =0.30125 \end{gathered}

4 0
11 months ago
when have you calculated the mean in real life? and do you always have to use math in order to find the mean?
MaRussiya [10]

Answer:

a girl was mean so I had to beat her up

Step-by-step explanation:

that is when I had met a mean person

4 0
3 years ago
The equation of the line with slope −4 that goes through the point (8,−3)
Korolek [52]

Answer:

y = -4x + 29

Step-by-step explanation:

-3 = -4(8) + b

-3 = -32+b

29=b

7 0
3 years ago
A radio station requires DJs to play 2 commercials for every 10 songs they play.What is the unit rate of songs to commercial?
slavikrds [6]
The correct answer for this question is that the unit rate is 5:1. We can work this out by simplifying down the 2 commercials to every 10 songs ration, so that 10:2 becomes 5:1. We can work this out by halving the original ratio to simplify it.
5 0
2 years ago
Ciana wants to buy a shirt that regularly cost 30$.It is on sale for 40$ off. How much is Ciana saving on the shirt?Please help
DerKrebs [107]

Answer:

I think you meant 40% off. If so...

Step-by-step explanation:

First, you have to turn 40 into a decimal - .40.

Then you multiply 30*.40 and get 12.

Subtract 12 from 30 since you are saving 12 dollars.

This means you spend $18 and saved $12.

So, your final answer would be $12.

Hope this helps :)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If you horizontally stretch the quadratic parent function, f(x) = x2, by a factor of 5, what is the equation of the new function
    8·2 answers
  • What is the volume of a rectangular prism whose edges measure 3 ft, 3 ft, and 2 ft?
    5·1 answer
  • Four entrees are on next Friday’s menu: BBQ ribs, seafood platter, roast beef, and filet mignon. The number of each item sold th
    11·1 answer
  • How do you get a percent out of a decimal?
    11·2 answers
  • If the book is 245 pages, how many minutes will it take him to finish? ​
    5·2 answers
  • Someone help me with this problem its MCQ!!!!!
    14·2 answers
  • PLS ANSWER!! +GIVING BRAINLIEST FOR 1ST CORRECT ANSWER
    10·2 answers
  • Solve for n<br> n - 17=3
    12·2 answers
  • Y=-x^2+8<br> y= =3/4x– 3
    7·1 answer
  • A catering company charges a fixed fee and an additional charge person
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!