Answer:
<h2>1</h2>
Step-by-step explanation:
I hope this helps
<span>9 hamburgers and 3 fries for 24.75 and 6 hamburgers and 4 fries for 19.50 can be represented by
9h + 3f = 24.75 and
6h + 4f = 19.5
Multiply by 4 36h + 12f = 99
and multiply by -3 -18h -12f = -58.5
12f and -12f cancel each other out
36h - 18h = 99 -58.5
18h = 40.5
h = 2.25
hamburgers cost 2.25
9h + 3f = 24.75
9(2.25) + 3f = 24.75
3f = 24.75 - 20.25 = 4.50
f = 150
fries cost 1.50
One hamburger and one fries can be represented by :
h + f
2.25 + 150 = 3.75</span>
If you divide 40 and 5 it equals $8 for 1 student ticket
Yes your answer would be correct! :)
The cost of 1kg of coal mined from the ore is $0.0397
Data;
<h3>The Cost of 1kg of Coal</h3>
To find the cost of 1kg of coal, we can simply and equate 1 ton to its equivalent in ton and the solve.
![1ton = 907kg\\](https://tex.z-dn.net/?f=1ton%20%3D%20907kg%5C%5C)
let's write this and equate it
1 ton = $35.99
907kg = $35.99
1kg = x
Let's cross multiply both sides and solve for x
![907kg = \$35.99\\1kg = x\\x = \frac{1 * 35.99}{907} \\x = \$0.0397](https://tex.z-dn.net/?f=907kg%20%3D%20%5C%2435.99%5C%5C1kg%20%3D%20x%5C%5Cx%20%3D%20%5Cfrac%7B1%20%2A%2035.99%7D%7B907%7D%20%5C%5Cx%20%3D%20%5C%240.0397)
The cost of 1kg of coal is $0.0397
Learn more on proportions here;
brainly.com/question/870035