1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SashulF [63]
2 years ago
13

Find the perimeter of the rectangle which is 109 ft times 92 ft.

Mathematics
1 answer:
zysi [14]2 years ago
4 0

Answer:

P =402 ft

Step-by-step explanation:

The length is 109 and width is 92

We know the perimeter is

P =2(l+w)

P =2(109+92)

P = 2(201)

P =402 ft

You might be interested in
An online furniture store sells chairs for $200 each and tables for $600 each. Every
Vladimir79 [104]

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer:

If the minimum 13 chair were sold , then the minimum number of Table sold is 14

Step-by-step explanation:

Given as :

The cost of each chair = $ 200

The cost of each table = $ 600

The total number of furniture sold per day = 32

The minimum amount of selling per day = $ 12000

Let the total number of chair = C

The total number of table = T

So , according to question

C + T = 32         .......1

200 C + 600 T = 12000         .......2

Solving eq 1 and 2

200 C + 600 T = 12000

200 × ( C + T ) = 32 × 200

I.e 200 C + 200 T = 6400

or, ( 200 C + 600 T ) - ( 200 C + 200 T ) = 12,000 - 6400

Or, 400 T =  5600

∴  T =

I.e T = 14

Put The value of T in eq 2

So, 200 C + 600 × 14 = 12000

or , 200 C + 8400 = 12,000

Or, 200 C = 12000 - 8400

Or, 200 C = 3600

∴   C =

I.e C = 18

The number of chair sold is 18

If the number of chair sold is 13 ,

Then the min number of table sold = 200 × 18 + 600 T = 12000

i.e 600 T = 12000 - 3600

or, 600 T = 8400

∴   T =

I.e T = 14

Hence if the minimum 13 chair were sold , then the minimum number of Table sold is 14 . Answer

8 0
2 years ago
There are (4^9)5 ⋅ 4^0 books at the library. What is the total number of books at the library?
LenKa [72]
Your answer is B. You multiply 5 by the exponents and 4^0 is just 1, so 4^45•1=4^45. Hope this helped!
7 0
3 years ago
Someone plz help me
babunello [35]
Okay lets start with "what is a kite?" A kite is a shape which has 4 sides of which 2 pairs of two sides are equal and the center angle is 90 degrees. So mark up your drawing with tick marks to show that segment DF and segment FG are equal (just put a little tick mark on those segments). Similarly segments DH and GH are equal so put two tick marks on them to show they are equal. Mark the center angle with a little square to show it is 90 degrees. Let me give you some hints on the answers. a. is given like you have  b. is what you marked on your drawing and is the definition of a kite e. is definition of congruency or even substitution  f. Reflexive property - remember it just says that something is congruent to itself. g. looks like the HL property  h. you can say that because of CPCTC.  
5 0
3 years ago
Y=-3|x+1|+1 ,what is the slope and vertex?
hodyreva [135]

Answer:

Alright well Graph the absolute value using the vertex and a few selected points

X: -3, -2, -1, 0, 1

Y: -5, -2, 1, -2, -5 . Hope this helps :)

Step-by-step explanation:


4 0
3 years ago
Bethany has $3.10 in nickels and dimes. She has a total of 44 coins. What is the value of the nickels Bethany has?
lesantik [10]
0.05n + 0.1d = 3.10
n + d = 44

d = 44 - n

Substituting to the first equation:

0.05n + 0.1(44 - n) = 3.10
0.05n + 4.4 - 0.1n = 3.10
-0.05n = 3.10 - 4.4
n = 26

Obtaining the value of nickels:
26 * 0.05 = 1.3

Therefore, the value of nickels that Bethany has is $1.30
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many planes of symmetry does a rectangular pyramid has?<br>​
    10·1 answer
  • Jenny is a 60% free-throw shooter. She gets to shoot a second free throw if and only if she makes her first shot. She can score
    6·2 answers
  • 2
    9·1 answer
  • Answer the following question. Please show your work.
    12·1 answer
  • Which key is longer: 5 cm or 2 in.?
    7·1 answer
  • *HELP ASAP PLEASE *how can u round a decimal number to the nearest whole number?
    8·2 answers
  • PleasehelpmeohmygodthisissohardIhavethisonmytest.okaythisquestionmightbe superduperhardsofeastyoureyesohmygodhereitisohnoidontkn
    15·2 answers
  • Find the slope on these questions.<br> 16= ??<br> 17=??<br> 18 = ??<br> 19 = ??<br> 20-??
    6·2 answers
  • A package of 3 pairs of insulated gloves costs $23.97. What is the unit price of the pairs of gloves? ​
    11·2 answers
  • Can someone help me please
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!