Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
Lil uzi vert said no sorry and it won’t work cause 5 + 5 is weird yk what I mean bro?
Hi There!
Step-by-step explanation:
5/45 = 1/9
Answer:
A ratio that is equivalent to 5/45 is 1/9!
Hope This Helps :)
Answer:
x = -5
Step-by-step explanation:
Step 1: Write equation
-2x + 8 = 18
Step 2: Solve for <em>x</em>
- Subtract 8 on both sides: -2x = 10
- Divide both sides by -2: x = -5
Step 3: Check
<em>Plug in x to verify it's a solution.</em>
-2(-5) + 8 = 18
10 + 8 = 18
18 = 18
Answer:
w = 10
Step-by-step explanation:
9(w - 9) -2 = -7 + 7(w -8)
Expand:
9w - 81 - 2 = -7 + 7w - 56
Rearrange:
9w - 7w = -7 - 56 + 81 + 2
2w = 20
w = 10