1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miv72 [106K]
3 years ago
9

What is a unit vector

Mathematics
1 answer:
Anna35 [415]3 years ago
8 0
A vector that has a magnitude of one.
You might be interested in
How do I find the perimeter of a triangle with sides 3ft 8in., 2ft 10in., and 4 ft?
Dmitriy789 [7]
Formula for triangle perimeter is: a + b + c. In this scenario we have:

a = 3 feet 8 inches
b = 2 feet 10 inches
c = 4 feet

a + b + c =
= 3 ft + 8 in + 2 ft + 10 in + 4 ft =
= 9 ft + 18 in

We know that 1 foot is 12 inches, so we can simplify the result to this form:

10 ft + 6 in

or:

<u>10.5 feet</u>
4 0
3 years ago
After analyzing a data set using the one-way ANOVA model, the same data are analyzed using the randomized block design ANOVA mod
Contact [7]

Answer: Always equal to

Step-by-step explanation:

A one way analysis of variance refers to the technique that is used in knowing if there's significant difference between two samples means.

Based on the options given, it should be noted that SS (Treatment) in the one-way ANOVA model is always equal to the SS (Treatment) in the randomized block design ANOVA model.

4 0
2 years ago
The coffee Lily likes is composed of 97.3% water and 2.7% cocoa. The coffee John likes is composed of 96% water and 4% cocoa. Ho
mestny [16]

30 ounces of the coffee John likes consists of

  • 0.96\cdot30=28.8 ounces of water
  • 0.04\cdot30=1.2 ounces of cocoa

To this mixture we're adding x ounces of water, so that the new mix has a total volume of 30+x ounces and matches the composition of the coffee Lily likes. This means it would consist of

  • 0.973\cdot(30+x)=28.8+x ounces of water
  • 0.027\cdot(30+x)=1.2 ounces of cocoa (same amount of cocoa as before because pure water is being added)

Solve for x:

0.973(30+x)=28.8+x\implies29.12+0.973x=28.8+x

\implies0.39=0.027x

\implies x\approx14.4

###

Just to confirm: the new mixture consists of

  • 28.8+14.4=43.2 ounces of water
  • 1.2+0=1.2 ounces of cocoa

giving a total volume of 43.2+1.2=44.4 ounces of coffee, and \dfrac{43.2}{44.4}\approx0.973, as required.

4 0
3 years ago
Will's band played 33 shows in three months. How many shows per month did they play?
GrogVix [38]

Answer:

11

Step-by-step explanation:

33÷3= 11

11 shows every month

5 0
3 years ago
Solve the inequality. Graph the solution on a number line. 7 ≥ t/-2
Elodia [21]

t\geq -14

The graph is shown in the figure attached.

Step-by-step explanation:

We need to solve the inequality 7\geq \frac{t}{-2} and graph the solution.

Solving the inequality: 7\geq \frac{t}{-2}

Switch sides and reverse the inequality:

\frac{t}{-2}\leq 7

Multiplying both sides by -2 and reverse the inequality

-2\frac{t}{-2}\geq 7*-2

t\geq -14

The graph is shown in the figure attached.

Keywords: Graph the inequality

Learn more about Graph the inequality at:

  • brainly.com/question/1626676
  • brainly.com/question/2840217
  • brainly.com/question/6703816

#learnwithBrainly

7 0
2 years ago
Other questions:
  • If you popped 3 bags of popcorn in 15 min how many bags did you pop per min
    5·1 answer
  • Can i simplify 21/8
    10·2 answers
  • I’ve been stuck on this question, please help!
    10·2 answers
  • Three friends are training for a race. Last week, Jacquis ran 3 more miles than Ellen. Miryana ran 1.5 miles as far as Jacquis.
    10·2 answers
  • A bakery offers a sale price of $2.60 for 6 muffins. What is the price per dozen?
    10·2 answers
  • Type the correct answer in each box. Consider the expressions shown below.
    7·2 answers
  • Find the value of x in the triangle shown below
    6·2 answers
  • Factor completely; <br> 3x^2 - 28x + 49
    14·2 answers
  • What is the BEST word to describe the probability that the spinner will stop on 1 or 2? A) certain B) unlikely C) impossible D)
    12·1 answer
  • The average cost per car crash in Thousand Oaks was $1,599 in 2014. Suppose this average cost was based on a sample of 50 person
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!