1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Annette [7]
3 years ago
9

Which expression uses the greatest common factor and distributive property to find 9+36?

Mathematics
1 answer:
cestrela7 [59]3 years ago
7 0
A(b+c)=ab+ac
a is gcf

9=3*3
36=2*2*3*3
gcf=3*3=9

a=9
36/9=4

revers
ab+ac=a(b+c)
9(1)+9(4)=9(1+4)=9(5)=45
You might be interested in
what is the width of a rectangle with a length of 6/7 feet and an area of 5 square feet. What is the width of the rectangle
RideAnS [48]

Answer:

5 divided by 6/7 = 35/6 = 5 5/6

Step-by-step explanation:

legth*width=area  so  area/length=width

6 0
3 years ago
Solve for x.<br> 3x + 4x = 14<br> X =<br><br> please explain how you got the answer too
Komok [63]
X=2
You add 3x and 4x which is 7x then divide 14 by 7 which is 2
5 0
3 years ago
Calculate the distance between the points K=(-5, 1) and C = (3, -2) in the coordinate plane.
Dima020 [189]

Answer:

the square root of 5=2.2361

6 0
3 years ago
If i=√-1 , what is i^2 equal to ?
Alja [10]

Answer:

-1

Step-by-step explanation:

If i = √-1, then i^2 = -1.

5 0
3 years ago
2 tons of mulch cost $14,720.00. What is the price per pound?
Norma-Jean [14]

Answer:the anser is $7,360

Step-by-step explanation:

all you need to do is divide 14,720 by 2 to get 7,360 because you are needing to know how much is one pound of mulch and you have twice the mount so all you need is to divide :)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the center of the circle that can be circumscribed about EFG with E(2,2),F(2,-2), and G(6,-2)
    9·1 answer
  • Given a polynomial f(x), if (x + 3) is a factor, what else must be true?
    7·2 answers
  • Charlie’s pizza charges $12 for a medium cheese pizza plus $2 for each additional topping. The cost of a medium pizza, y, with x
    14·1 answer
  • Find exact value of <br>sin 7pi/4
    6·2 answers
  • A company purchases shipments of machine components and uses this acceptance sampling plan: Randomly select and test 20 componen
    12·1 answer
  • The temperature of a city changed by -20°C over a four week. If the temperature changed by the same amount each week write an ex
    12·1 answer
  • Mr. Marco painted a picture with an area of 2 2/4 square feet. The painting is 2 feet long. What is the perimeter of the paintin
    11·1 answer
  • Twelve skateboards have 48 wheels. What is the value of the ratio of skateboards to wheels, in simplest form? A. 1/4 B. 4/12 C.
    14·2 answers
  • I need help trying to solve this question to the nearest tenth of a degree
    8·1 answer
  • How kilograms are in a carton of orange juice?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!