1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataly [62]
3 years ago
15

What is the interval notation for the graph shown below?

Mathematics
1 answer:
Scrat [10]3 years ago
7 0
<h3>Answer: Bottom left corner (southwest corner)</h3>

(4, \infty)

The left endpoint is x = 4, but we don't include this endpoint because of the open hole. We use a parenthesis to indicate "don't include the endpoint"

The right endpoint is positive infinity. We always use a parenthesis with either infinity since we cannot reach infinity

The interval from 4 to infinity is written as (4, \infty) which is like saying 4 < x < \infty

You might be interested in
A 16-ounce carton of milk costs 63 cents, while a half-gallon jug of milk sells for $2.24. How much more expensive, in cents per
hram777 [196]
1 quart of the 16oz jug is $1.26 (.63x2) 1 quart of the half gallon is $1.12 (2.24/2) so 1.26-1.12= 0.14 the 16oz jugs are 14 cents more expensive than the half gallon
5 0
3 years ago
In semiconductor manufacturing, wet chemical etching is often used to remove silicon from the backs of wafers prior to metalizat
Viktor [21]

Answer:

Sample mean for solution 1:  19.27; sample mean for solution 2:  10.32

Step-by-step explanation:

To find the sample mean, find the sum of the data values and divide by the sample size.

For solution 1, the sum is given by:

9.7+10.5+9.4+10.6+9.3+10.7+9.6+10.4+10.2+10.5 = 192.7

The sample size is 10; this gives us

192.7/10 = 19.27

For solution 2, the sum is given by:

10.6+10.3+10.3+10.2+10.0+10.7+10.3+10.4+10.1+10.3 = 103.2

The sample size is 10, this gives us

103.2/10 = 10.32

6 0
3 years ago
Help i don't understand i need the formula and answer thanks
Komok [63]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

where both lines intersect

therefore 2 and 5 are the two solutions

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
18 minus 7 x = negative 20.5 What is the value of x? Negative 5 and one-half Negative StartFraction 5 Over 14 EndFraction StartF
alisha [4.7K]

Answer:

x = 5.5  (Fraction 5 and one-half)

Step-by-step explanation:

18 - 7x = -20.5

-18            -18

-7x = -38.5

/-7         /-7

x = 5.5

3 0
3 years ago
Find the area of the shape shown below.
vlabodo [156]

Answer:

6cm^{2} (assuming the units is in centimetres)

Step-by-step explanation:

Hi, hope this helps!

Method 1:

Calculate this shape as a trapezium. This is a trapezium because it has one pair of parallel sides. The way to calculate the area of a trapezium is this:

- Half the sum of the parallel sides

- Multiply the perpendicular height between them

In this case, 4 and 2 are parallel, so we add them together (4 + 2 = 6) then we divide by two (6 ÷ 2 = 3). Then we multiply our answer by the perpendicular length between the two parallel sides (assuming the side on the left is at a right-angle, 3 x 2 = 6).

Method 2:

Calculate this shape as a rectangle + a triangle. If you split the shape so the pointy bit on the right becomes a triangle and the left becomes a square, you can calculate the area without knowing the formula for calculating a trapezium (see above ^).

- Area of the square / rectangle = length x width = 2 x 2 = 4

- Area of the triangle = 1/2 x length x width = 2 x 2 x 1/2 = 4 x 1/2 = 4 ÷ 2 = 2

Then we add the two areas together (4 + 2 = 6).

I hope this helped and I wasn't waffling on :)

Bluey

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • At the calendar shop, wall calendars cost $5 and desk calendars cost $1. Adriana spent $20 to buy 8 calendars. How many of each
    10·2 answers
  • sean walks 3/4 of a mile in 15 minutes. at the same pace how far can Sean walk in 1 hour and 20 minutes?
    12·1 answer
  • The correlation analysis assumes that the measurements have a bivariate normal distribution in the population. Select all of the
    15·1 answer
  • Which of the following expressions are equivalent to 4+(14-2)4+(14−2)4, plus, left parenthesis, 14, minus, 2, right parenthesis?
    13·2 answers
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 10 ounces of chocolate chips for $1.66 Choice B: 20 ounces of chocolate
    7·2 answers
  • Does everyone use Edge now? If yes include a hobby of yours or something like that.
    5·1 answer
  • Use the elimination method to solve the system of equations. Choose the correct ordered pair.
    8·1 answer
  • Catherine is going cycling with 3 friends. They take 2 L of water for each person. At the end of the day they have 0.8 L of wate
    11·1 answer
  • Justin loans his uncle $2,500. He charges 6.5% simple interest. His uncle pays him back in 2.5 years. How much interest does his
    8·2 answers
  • Which ordered pairs match the graph?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!