1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Evgesh-ka [11]
3 years ago
6

Plot the point A(5, 5)

Mathematics
1 answer:
Fofino [41]3 years ago
6 0

Answer:

go right 5 from (0,0) then up 5 from (5,0)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the product. -8x5y2 · 6x2y
katrin [286]

Answer:

The product of the given expression -8x^5y^2\times 6x^ 2y= 72x^6y^3[/tex]

Step-by-step explanation:

Given expression is -8x^5y^2\times 6x^2y

To find the product of the given expression:

The product of the given expression can be written as

-8x^5 y^2\times 6x 2y=(-8x^5y^2)(6x^2y)

=(-8x^5y^2)(6x^2y)

=-48(x^5\times x^2)(y^2\times y^1)  [since a^m\times a^n=a^{m+n}]

=-48x^7y^3

Therefore the product of the given expression -8x^5y^2\times 6x^2y is -48x^7y^3

Therefore,  -8x^5y^2\times 6x^2y=-48x^7y^3[/tex]

3 0
3 years ago
Provide two examples that support the healthcare industry’s reliance on metrology for accuracy of instruments.
ElenaW [278]

Answer:

because they need to measure the dosages for the patients.

And because they need to know how to accurately measure the patients height, and weight so they know what dosage to give them.

Step-by-step explanation:

plz mark brainliest

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. Ms. Procter was running at a speed of 9 minutes per mile. How long would it take her to
nikklg [1K]

Answer:

144

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A 5-pound bag of cat food costs $11.25. What is the unit price of the cat food?
Luda [366]
B. $2.25 you just divide
3 0
3 years ago
PLEASE HELP QUESTION 31
KonstantinChe [14]

Answer:

D. LN = KM is not correct

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • HELP PLEASE ASAP. A video rental store keeps a list of their top 15 movie rentals each week. This week the list includes 6 actio
    14·2 answers
  • A bag contains 10 green, 10 orange, 10 pink, and 10 purple chips each numbered 1 through 10. A chip is chosen at random.
    7·2 answers
  • Which of the terms cannot be combined with the others?<br> -3x<br> 4x <br> 2 x <br> 11x
    5·2 answers
  • W(x)=4x+5, find w(-8)
    12·2 answers
  • In the lab tab in the data file, there is data on the IQs for first graders at a university lab school. a. Calcualte a point est
    9·1 answer
  • A dog is starting a diet to get in better shape. The
    5·2 answers
  • The popcorn in a vending machine costs $0.75 per bag. Which function rule describes the situation?
    15·1 answer
  • Could Someone plz Help me with this? Im struggling
    6·1 answer
  • Mindy cheers at 16 regular season football games each year. She cheers for a total of 58.35 minutes each game. If her teams make
    5·2 answers
  • Rectangle 1 has length x and width y. Rectangle 2 is made by multiplying each dimension of Rectangle 1 by a factor of k, where k
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!