Answer:
26y
Step-by-step explanation:
26y and 52y.
13*2*y and 13*2*2 *y
Common is 13*2*y
or 26y
Hope this helps!
Pattern of the equation = y = mx+b
Here, m = 1/2
So, y = 1/2x + b
Now, calculating for b,
1 = 1/2 * 3 + b
b = 1 - 3/2 = -1/2
So, equation will be: y = 1/2x - 1/2
Hope this helps!
Alright, imma help you. Imma work on it on a piece of paper. :D
Given:
3-pound tub of butter costs $3.85
3.85/3 = 1.2833 per pound.
3n = 3.85
3(1.2833) = 3.85
3.8499 = 3.85
3.85 = 3.85
The answer is A. 6x^2 hope this helps!