1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vlad1618 [11]
3 years ago
9

A 50 lb bag of grass seed cost $222.50 find the unit cost per lb of this grass seed

Mathematics
1 answer:
myrzilka [38]3 years ago
3 0
To find the cost per one pound, we divide the total cost $222.50 by the total number of pounds (50 lb).

= $222.50 ÷ 50
= $4.45 per pound


ANSWER: Each pound of grass seed costs $4.45.

Hope this helps! :)
You might be interested in
Please help!! i don’t understand how to do this
Arisa [49]

Answer: A is the right angle

Step-by-step explanation:

a. 20^2 + 15^2 = 25^2

400 + 225 = 625

625 = 625

hope this helps :)

8 0
3 years ago
Pam and her brother both open savings accounts. Each begin with a balance of zero dollars. For every two dollars that Pam save i
dezoksy [38]

Answer:

Ratio [Pam to her brother] = 2:5

Step-by-step explanation:

Given:

Pam saves every two dollar

Her brother saves fives dollar (For every two dollar)

Find:

Ratio [Pam saving and his brothers saving]

Computation:

It is given that if Pam saves $2 her brother saves $5

So,

Ratio [Pam to her brother] = 2/5

Ratio [Pam to her brother] = 2:5

6 0
3 years ago
Free pts!! Have a great day!
alukav5142 [94]

<em><u>Thanks !</u></em>

<em><u>Have a great day you too !! </u></em>

4 0
3 years ago
PLSSS HELP I don’t get how to answer this question I’m having trouble with this question
jek_recluse [69]

Answer:

525 I think correct me if im wrong

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
An area of a hexagon of 15 feets sides<br>​
Vlada [557]

Answer:

225

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Linda and Carrie made a trip from their hometown to a city about 200 miles away to attend a friend's wedding. The following char
    11·1 answer
  • Help asap i will upvote
    14·1 answer
  • What is 3/18 written in its simplest form? Explain your answer.
    14·2 answers
  • Help!! working with area
    9·1 answer
  • How many triangles can be drawn with side lengths 3ft, 4ft, and 5ft
    8·1 answer
  • I need help and fast I was supposed to turn this in last week
    13·1 answer
  • Can someone answer this question please
    15·2 answers
  • Help please 10 points. Picture has question
    6·2 answers
  • Find the area of the triangle.
    9·1 answer
  • Which of the following is equivalent to 6^2/5
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!