Answer:
$8.3
Step-by-step explanation:
Given
2.4 pounds of walnuts=$19.92
Solution
the price per pound of walnuts=19.92/2.4
=$8.3
Price of per pound walnuts is $8.3
The unit rate is approximately 18 i think. Hope it helps :)
Answer:
17
Step-by-step explanation:
30/-10 + -20/-1
= -3+20
= 17
Actually you can't solve this. There is no solutions.
Answer:
The inverse for log₂(x) + 2 is - log₂x + 2.
Step-by-step explanation:
Given that
f(x) = log₂(x) + 2
Now to find the inverse of any function we put we replace x by 1/x.
f(x) = log₂(x) + 2
f(1/x) =g(x)= log₂(1/x) + 2
As we know that
log₂(a/b) = log₂a - log₂b
g(x) = log₂1 - log₂x + 2
We know that log₂1 = 0
g(x) = 0 - log₂x + 2
g(x) = - log₂x + 2
So the inverse for log₂(x) + 2 is - log₂x + 2.