1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nignag [31]
3 years ago
10

What percent of 75 is 8?

Mathematics
1 answer:
Virty [35]3 years ago
7 0
If you mutiply 75/100 *  8 you get 6
You might be interested in
A polynomial is factored using algebra tiles. What are the factors of the polynomial?
zysi [14]

Answer: the answer is B

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
The graph shows the relationship between the number of pounds of pears purchase and the total cost of the pears.
Katarina [22]
The answer is $1.75 because that’s what the graph shows per pound of pears
6 0
3 years ago
Is 1/3x-2y=7 a linear function
Ann [662]

Answer:

The equation is not a linear function.

5 0
3 years ago
Please help me I can’t fail it
Hoochie [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

1.rational

2.irrational

3.rational

4.rational

5.rational

6.irrational

8 0
3 years ago
If you left $25.00 on your table for a $21.50 meal, what was the percent of the tip?
Nesterboy [21]

Answer: 3.5% with a 3.50 Tip

Reason: 25.00 - 21.50 = 3.50

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help!!!!! I don't just want the answer I would like someone to walk me through the process or just explain. Thanks!!!
    15·2 answers
  • You have 5 reindeer, Jebediah, Ezekiel, Quentin, Lancer, and Gloopin, and you want to have 4 fly your sleigh. You always have yo
    8·1 answer
  • Describe how the graph of the parent function y= √x is transformed when graphing y= 3 √x-6. The graph is translated 6 units ____
    13·2 answers
  • I don’t know how to figure out how many roots is has
    5·2 answers
  • Marta spends $15.98 for 2 pounds of pecan halves. What is the unit price?
    6·2 answers
  • (3x - 5 - 7x^2) - (-2 + 6x^2 - 5x)​
    12·2 answers
  • 3- EL MÉDICO LES DIJO QUE ES IMPORTANTE CONSUMIR 8 VASOS DE AGUA DE 250 ML DIARIAMENTE.
    5·1 answer
  • Cot (15 degrees)
    13·1 answer
  • Find next two terms. 10, -40, 160, ?,?
    6·1 answer
  • Which of the angles are corresponding angles?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!