1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wlad13 [49]
3 years ago
5

What is the reciprocal of15

Mathematics
2 answers:
Llana [10]3 years ago
5 0

Fifteen is expressed as 15/1, so you flip the numerator and denominator to get 1/15.


klasskru [66]3 years ago
5 0

Answer:

0.06666666666



You might be interested in
Plss help ASAP :))))))))))
GREYUIT [131]

Answer:

43in

it might be wrong but that's what I got

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
14-12x+39x-18x=256-60x-657x​
emmasim [6.3K]

Answer:

\boxed{\bold{x=\frac{1}{3}}}

Step-by-step explanation:

Combine Similar Elements: \bold{-12x+39x-18x=9x}

\bold{14+9x=256-60x-657x}

Combine Similar Elements: \bold{-60x-657x=-717x}

\bold{14+9x=256-717x}

Subtract 14 From Both Sides

\bold{14+9x-14=256-717x-14}

Simplify

\bold{9x=-717x+242}

Add \bold{717x} To Both Sides

\bold{9x+717x=-717x+242+717x}

Simplify

\bold{726x=242}

Divide Both Sides By \bold{726}

\bold{\frac{726x}{726}=\frac{242}{726}}

Simplify

\bold{x=\frac{1}{3}}

4 0
3 years ago
A bag contains 4 types of coins. - 2 Pennies - 2 Nickels - 2 Dimes - 4 Quarters A coin will be randomly selected from the bag. W
Viefleur [7K]

Answer:

0.4

Step-by-step explanation:

possible outcomes = 2+2+2+4=10

favourable = 4

4/10 = 2/5

2/5 = 0.4

7 0
3 years ago
RDN’s sales of cable modem in San Mateo, California, for the months of January through April were as follows:January February Ma
Sever21 [200]
I have no clue?............
6 0
3 years ago
Zachary used the calculations shown to find how much he would spend on 16 ounces of pistachios.
maw [93]

Answer:

He made a math error

Step-by-step explanation:

6 ounces of pistachios cost $7.50

take 7.50 / 6=1.25 per ounce  ( not .80 per ounce)

Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Helllppppppppppppppppp
    9·1 answer
  • Find the Mean and MAD of the data set: 7, 6, 17, 8, 7, 9
    11·2 answers
  • A company rents out 15 food booth and 20 game booths at the county fair. The fee for a food booth is $100 plus $5 per day. The f
    9·2 answers
  • X+y= 2
    5·2 answers
  • in Mr.Kleins class, 40% of the students are boys. What decimal represent the portion of the students that are girls
    11·1 answer
  • GCF of 24xz4 and 8yz
    13·1 answer
  • Write 81/45 in simplest form
    6·1 answer
  • Answer asap thank you?!!!!!<br> 1.
    5·2 answers
  • Dr. Smith purchased a used car for $11,325. Her state charges 8% tax for the car, $53 for the license plates, and $40 for a stat
    10·1 answer
  • I'm not exactly sure what I'm supposed to be doing, so if someone could help me out. That'd be great.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!