1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LenKa [72]
3 years ago
14

Is three and five a factor pair of 15

Mathematics
2 answers:
BabaBlast [244]3 years ago
7 0
It is because 3 times 5 is 15!!!
Pie3 years ago
6 0

Yes because 3*5 = 15

Factors multiply to get the product.

You might be interested in
Write as a fraction. Reduce fractions. Use the "/" key for the fraction bar.
faust18 [17]
37.5% as a fraction is 3/8

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplfy (x)^2(2xy^3)^5 plz help
Deffense [45]

Answer: 32x^7y^15

Step-by-step explanation:

(x)^2(2xy^3)^5

= x^2 * 32x^5y^15

= 32x^7y^15

5 0
2 years ago
PLZ HELP ME
Likurg_2 [28]

Answer:

x ≈ 14.87

Step-by-step explanation:

Using Pythagoras' identity in the right triangle.

The square on the hypotenuse is equal to the sum of the squares on the other 2 sides, that is

x² = 10² + 11² = 100 + 121 = 221 ( take the square root of both sides )

x = \sqrt{221} ≈ 14.87 ( to the nearest hundredth )

8 0
2 years ago
Please help <br><br><br> What is the value of x? <br> A:12 <br><br> B:15<br><br> C: 6<br><br> D: 30
pickupchik [31]

Answer: A, 12

Step-by-step explanation:

The line in the middle is a midsegment, making the two triangles similar by a ratio of two. So, dividing 60 by five will give you twelve

4 0
3 years ago
Dan buys 24 packets of nuts. Each packet of nuts weighs 225g. Work out the total weight of all the packets of nuts that dan buys
Vlada [557]

Answer:

 Total weight of the nuts bought by Dan =  5.4 kg

Explanation:

Number of packets of nuts bought by Dan = 24

Weight of each packet of nuts = 225g

 Total weight of the nuts bought by Dan = Number of packets of nuts bought by Dan * Weight of each packet of nuts

    Total weight of the nuts bought by Dan = 24 * 225 = 5400 g = 5400/1000 kg = 5.4 kg

    Total weight of the nuts bought by Dan =  5.4 kg

3 0
2 years ago
Other questions:
  • I need to know what is the circumference
    12·2 answers
  • ...........................
    11·1 answer
  • A drawer holds 8 red socks, 13 blue socks, and 15 green socks. what is the probability that a red sock will be drawn first and t
    15·1 answer
  • ANSWER PLZZZZZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
    5·1 answer
  • The ratio of green marbles to total marbles in a bag is 2:9. The ratio of red marbles to total marbles in the same bag is 1:3. W
    8·1 answer
  • shirts cost $20 each and ties cost $12 each. write an expression for the cost of s shirts and t ties.
    8·1 answer
  • What decimal is equivalent to - 60\22
    8·1 answer
  • A 6 pound package of chicken costs $12.66 what is the cost per pound
    9·1 answer
  • Given that f(x) = 2x − 5, find the value of x that makes f(x) = 15. (5 points)
    13·1 answer
  • What is the experimental probability of spinning the given result? Round your answer to the nearest hundredth if necessary.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!