1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LenKa [72]
4 years ago
14

Is three and five a factor pair of 15

Mathematics
2 answers:
BabaBlast [244]4 years ago
7 0
It is because 3 times 5 is 15!!!
Pie4 years ago
6 0

Yes because 3*5 = 15

Factors multiply to get the product.

You might be interested in
Solve for p 8/9 12/p
siniylev [52]
8/9 = 12/p multiply by p on both sides
(8/9)p = 12 distribute p
8p/9 = 12 multiply by 9 on both sides
8p = 108 divide by 8
p = 108/8 simplify
p = 27/2

4 0
3 years ago
Help! Given that tanθ=-1, what is the value of secθ, for 3π/2<θ<2π?
user100 [1]

Answer:  Choice B)  \sqrt{2}

Work Shown:

\sec^2(\theta) = \tan^2(\theta) + 1\\\\\sec^2(\theta) = (\tan(\theta))^2 + 1\\\\\sec^2(\theta) = (-1)^2 + 1\\\\\sec^2(\theta) = 2\\\\\sec(\theta) = \sqrt{2}\\\\

Note: secant is positive in quadrant Q4, when theta is between 3pi/2 radians and 2pi radians (270 degrees and 360 degrees). So that's why we don't consider the minus form of the plus minus.

5 0
3 years ago
the ratio of girls to boys in a grade is 6 to 5. If there are 24 girls in the grade then how many students are there altogether?
gtnhenbr [62]

Answer:

39

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What is the equation of the line that passes through the point (-2,2) and (0,5)? A. Y=-3/2x+5 B.Y=x-5 C.Y=3/2x+5 D. Y=x+5
Bond [772]
Bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb
6 0
3 years ago
My am never friends have 3/4 and one nickel to spend if Maia and her friends share the money equally how much for each person ge
EleoNora [17]

Answer:

Each person get = 20 cents

Step-by-step explanation:

Given - Maya and three friends have three quarters and one nickel to spend.

To find - If Maya and her friends share the money equally how much will each person get ?

Proof -

We know that

1 nickel = 5 cents

1 quarter = 25 cents

As they spent, 3 quarters and one nickel

So,

Total money spent = 3(25) + 5 = 75 + 5 = 80 cents

⇒Total money spent = 80 cents

Now,

Total people = 4 (Maya and three friends )

Now,

Given that, They share the money equally

So,

Each person get = \frac{80}{4} = 20 cents

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Randall bought 2 game controllers at Electronics Plus for $36. What is the unit rate for game controller at Electronics Plus?
    12·2 answers
  • Twice the difference of a number and 7 is equal to three times the sum of the number and 9
    12·1 answer
  • In a class of 120 student 70 student passes in english 80 student pass in hindi and 40 passes in both english and hindi how many
    11·1 answer
  • 1)<br> f(x) = 2|x-4| + 3<br> a =<br> h =<br> K=<br> Vertex = ( , )
    8·1 answer
  • What is the result of dividing x3−6 by x + 2?
    10·1 answer
  • My teacher is averaging our grades out of three scores and I need to know what I will be getting before he does but I don't know
    5·2 answers
  • 1. Find the intercepts of 6x - 2y = -24.
    5·1 answer
  • A raised number represents repeated multiplication of a factor is what?
    14·1 answer
  • What is an<br> equation of the line that passes through the points (-3, -1) and<br> (-6, 3)?
    5·1 answer
  • Solve for x: -7+x=-6
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!