1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
garri49 [273]
3 years ago
13

There are three consecutive integers. The sum of the first two is 51 more than the third. Find the integers.

Mathematics
1 answer:
Sauron [17]3 years ago
3 0

Answer:

52,53,54

Step-by-step explanation:

x, x+1, x+2

2x+1=x+53

x+1=53

x=52

x+1=53

x+2=54

You might be interested in
(28 and 29) I really need help
scoundrel [369]

Answer:

28 is 11/60

29 is 7/30

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
31 gallons of gas cost $82.15.
Nadya [2.5K]
82.15 / 31 = 2.65 per gallon
8 0
4 years ago
A book costs $ 67. How much will be paid for 102 such books?​
Ghella [55]

The cost of one book = $ 6 7

Number of books = 1 0 2

The cost of 102 books = $ 67 × 102

= $ 6834

Therefore, cost of 102 books = $ 6834

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Use the zero product property to find the solutions to the equation 6x2 – 5x = 56.
Reika [66]

Answer:

x

=

7

2

,

−

8

3

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Firemen are using a 60-foot ladder to reach
Katarina [22]

Answer:

  1. This might help a liitle its kind of like the question you are asking.
  2. You might not want to give people 5 points for a long question because most of them might not awnser.

Step-by-step explanation:

Download pdf
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Every day Kim practice volleyball and clarinet each day she practices volleyball for 2.5 hours if after a days she practices bot
    12·1 answer
  • A group of 20 adults and x students will visit the Museum of Science and History. Tickets for adults cost \$14 each , and ticket
    5·1 answer
  • Rachel budgeted $76.50 for school clothes. This is 0.45 of her total budget. How much does Rachel have in her total budget.
    9·1 answer
  • A bag of marbles comes with 3 blue marbles, 2 red marbles, and 5 yellow marbles. What is the ratio of RED MARBLES to ALL THE MAR
    6·2 answers
  • Someone PLEASE help
    5·2 answers
  • HELP ME I NEED HELP WITH THIS!?!?! I WILL MARK BRAINLIEST!!!
    15·1 answer
  • Can someone please help me and put them in order ?
    13·1 answer
  • Combine like terms.<br> Please help me.
    10·1 answer
  • Lily Saves a Garden
    15·1 answer
  • Evaluate the expression below when x = 6 and y = 2. 6x2y3
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!