1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rus_ich [418]
3 years ago
8

What is a prime expression?

Mathematics
1 answer:
sladkih [1.3K]3 years ago
6 0
A prime expression is a math term. It is a expression that can't be divided by anything other than a 1. 
You might be interested in
Find the value of each expression. Show your work.
luda_lava [24]

Answer:

A) 1.44

B) 25 - 3x^4

C) 3

Step-by-step explanation:

Sadly, I cannot show work, but those are the answers

7 0
3 years ago
Can someone help me with this- (WILL GIVE BRAINLIEST)
stiks02 [169]

Answer:

2) No function

3) Function: y=30x

Domain: x≥0

Range: y≥0

4) Function: y=160

Domain: x≥20

Range: y=160

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
You mix 1/2 cup of oats for every 1/4 cup of honey to make 12 cups of granola. How much oats and how much honey do you use?
Shalnov [3]
<h2>Answer: </h2>

I will use 6 cups of oats and 1 cup of honey to make 12 cups of granula .

<h3>Explanation: </h3>

Let x be the number of cups of oats and let y be the number of cups of honey. Given statement can be expressed in fractions as

½ x / ¼ y = 12

4x/2y = 12

2x/y = 12

x/y = 12/2 = 6/1

x=6, y=1

Therefore number of cups of oats = x = 6 cups

Number of cups of honey = y = 1 cup

8 0
3 years ago
Help me please !!!!
morpeh [17]

Answer:

1. Two endpoints. 2. Always. 3.Always

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
while watching a football game lin chow decided to list yardage gained as positive integers and yardage lost as negative integer
Anna007 [38]
All you need to do is add them together. 14+(-7)+9=16
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I don't understand how this works
    12·1 answer
  • If 1 pound is $0.32 then how much does 3.4 pound cost
    11·1 answer
  • Find the unit rate.<br><br> 56 apples in 7 boxes
    5·1 answer
  • A pair of jeans normally costs £40.
    8·1 answer
  • True/False: Perimeter is the number of squares you can fit inside of any shape?
    6·1 answer
  • Solve the following inequalities!!!
    13·1 answer
  • In chemistry class, Bob recorded the volume of a liquid as 17.7 mL. The actual volume was 17.1 mL. Use the formula to find perce
    11·1 answer
  • The table shows the numbers of studeNt at a highschool who take spanish and Chinese. No student take both language what is p (se
    6·1 answer
  • Serengetectorupid 2013
    10·1 answer
  • Each morning Daniel runs 5 miles in 45 minutes. If he keeps the same pace, how will it take him to run 8.5 miles?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!