Answer:
6.5 hours
Step-by-step explanation:
First try to find the rate he can paint per hour
375 ÷ 3 = 125 ft^2 per hour
Then try to find how long it should take it for him to paint 812.5 sq ft
812.5 ÷ 125 = 6.5 hours
9/40 because when you put it in fraction form its 225/1000 then you simplify!
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
Answer: y = x + 10
Explanation: substitute x by the numbers in the first column and add that by 10 which would be equal to the numbers in the second column (y) for example 1+10= 11