1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dvinal [7]
3 years ago
10

2+2(2×3)

" id="TexFormula1" title="(2 \times 5) - (5 \times 6) + (4 \times 8)" alt="(2 \times 5) - (5 \times 6) + (4 \times 8)" align="absmiddle" class="latex-formula">
​
Mathematics
1 answer:
Katen [24]3 years ago
5 0

Answer:

14

Step-by-step explanation:

2+2(2*3)

=2+2(6)

=2+12

=14

You might be interested in
Please help me with this
Sunny_sXe [5.5K]
With what? Its nont showing anything.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
(1+sin y)(1+sin (-y))=cos^2 y)
Sloan [31]
(1+siny)(1+sin(-y))=cos^2y\\\\L=(1+siny)(1-siny)=1^2-sin^2y=1-sin^2y=cos^2y\\\\R=cos^2y\\\\L=R


sin(-x)=-sinx\\\\sin^2x+cos^2x=1\to1-sin^2x=cos^2x\\\\(a+b)(a-b)=a^2-b^2
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP ASAP!!!!! i wasted 30 points because i asked this question 3 times with no answer please.​
Effectus [21]
Your slope of this graph is: 4/3x
7 0
3 years ago
Quadrilateral ABCD quadrilateral WXYZ. If AD = 12, DC = 6, and ZY = 36, find WZ.
valentinak56 [21]
If they're similar it would be 72, 36x2=72.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you do this problem: 20% of what number is 8?
iVinArrow [24]
20/100 * X = 8
X = 8*100/20
X=40
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Julie and Eric row their boat (at a constant speed) 55 miles downstream for 5 hours, helped by the
    11·1 answer
  • What is 1/4 ÷ -8 in lowest tearms and will give brainliest if rite​
    15·2 answers
  • In ABC, what is the value of x?<br> А<br> 112°<br> 2x<br> В B.<br> L<br> С<br> (2x + 12)<br> Meret
    9·1 answer
  • What is the difference between 4.507 and 4.517
    6·2 answers
  • What is tan E? Give your answer as a simplified fraction.
    11·1 answer
  • Pleaseee help fast !!!
    7·1 answer
  • A 2-pound jar of pickles costs $23.04. What is the price per ounce?
    10·1 answer
  • Jason and Beth each have a bank account. Jason starts with $1.65 in his account and puts in $0.20 each week. Beth starts with $2
    13·2 answers
  • Simplify the following expression. 30 simplified form:
    11·2 answers
  • 9. A carpenter bought 4 rolls of electric wire. He got 60.24 meters of
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!