Yes it does have to be parallel or else it would not be a rectangle.So it is true.
Hope this helped! :)
Answer:
6:15:11
Step-by-step explanation:
We first start off with 24:60:44. We then know that the greatest common factor is 4, so we divide the ratio by 4 to get 6:15:11.
If you would like more help on math or other subjects for FREE, check out growthinyouth.org.
Answer:
<h2><u>Toothpaste</u></h2>
Smiles = $0.215 per ounce
Tartar Free = $0.2075 per ounce
Bright = $0.19875 per ounce
I will buy Bright because it is the cheapest.
<h2><u>Sunscreen Lotion</u></h2>
Bronze Smart = $0.23625 per ounce
Ray Block = $0.25 per ounce
Healthy Glow = $0.3725 per ounce
I will buy Bronze Smart because it is the cheapest sunscreen here.
<h2><u>Deodorant</u></h2>
Fresh = $0.29875 per ounce
Clean Scent = $0.259 per ounce
Spring = $0.24833333333 per ounce
I will buy Spring because it costs less than the other deodorants.
Step-by-step explanation:
divide the cost by the ounces and you will get the cost per ounce
Have a nice day! :-)
Answer:
x=116
Step-by-step explanation:
subtract 21 on both sides