1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Genrish500 [490]
3 years ago
7

9/10-1/3-1/5 find the fraction

Mathematics
1 answer:
Zanzabum3 years ago
3 0
Find a common multiple in between the denominators.
10 and 3 and 5 -> the least common multiple is 30.

Change all the denominators to 30 by multiplying the top and bottom by the same number.

9/10=27/30
1/3=10/30
1/5=6/30

Subtract!
27/39-10/30-6/30=11/30

The answer is 11/30

Hope this helps!



You might be interested in
Please help out !!!!
evablogger [386]

Answer:

x  = 8

Step-by-step explanation:

you have similar triangles here

so     2 is to 4  as  4 is to x

2/4 =  4/x

x = 8

8 0
3 years ago
5x+15y=75 WRITE Equation in Standard Form
sergeinik [125]

Answer:

15y=-1/3x+5

Step-by-step explanation:

-5x15y=-5x+75

6 0
2 years ago
Whats the average between these numbers:7.75,7.25,7.33,7.6?
satela [25.4K]

Step-by-step explanation:

Average between these no.s =

\frac{7.75 + 7.25 + 7.33 + 7.6}{4}

= 7.4825

= 7.5 approx

3 0
3 years ago
Which polynomial does this sum of tiles represent?
Goryan [66]
U need to show an example of the tiles in order for people to answer this
8 0
3 years ago
What is the value of x in the equation 5(3x + 4) = 23
abruzzese [7]

5(3x+4)=23

15x+20=23

15x=23-20

15x=3

x=3/15

x=1/5=0.2

4 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the value of <br><br> Enter your answer in the box.
    15·1 answer
  • Four less than the product of one and number x
    6·1 answer
  • Multiply (3w^2-4w+7)(5w+2) Simply the answer
    15·1 answer
  • If you if 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost?.
    14·1 answer
  • How do u write all real numbers are less than 69?
    9·1 answer
  • Differentiating Exponential functions In Exercise,find the derivative of the function. See Example 2 and 3.
    12·1 answer
  • In order to make money on lones, financial institutions are paid back more than they loan. suppose borrow $350,000 to buy a hous
    11·1 answer
  • What does rotation about (-3,-4) mean
    11·1 answer
  • SorryI forgot the screenshot the 1st time so here it is
    15·2 answers
  • At the mall, 6 shirts cost $57. Each shirt costs the same amount. At this rate, how much would it cost to buy 4 shirts?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!