1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VladimirAG [237]
3 years ago
11

What is the best next step in the construction of an equilateral triangle?

Mathematics
2 answers:
Korvikt [17]3 years ago
4 0

Answer with explanation:

Given a circle having center A, and radius equal to AB.

   One side of equilateral Triangle = AB

We have to draw two sides which have length equal to AB.

Draw a circle having center B and radius equal to AB.The Circle will pass through center A and cuts the Original circle at P.Join AP and BP.This is the equilateral triangle that we are interested in.

The Next in the construction of an equilateral triangle is:

Option B:→ Use a Compass to draw a circle centered at B with a radius that is equal to AB.

erik [133]3 years ago
3 0

Answer:

option B

Step-by-step explanation:

Use a compass to draw a circle centered at B with a radius that is length of AB.

then  draw a circle centered at A with a radius that is length of AB

join the point of intersection of two circles through straight lines to point A and point B.

!

You might be interested in
Of 136 people visiting an art gallery, 17 bought paintings. What percent of the visitors bought a painting? Answer for crown :)
8_murik_8 [283]

Answer:

12.5%

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
How many milliliters of olive oil (D=0.92 g/mL) have the same mass as 1.80 L of gasoline (D= .74 g/mL)
True [87]

Answer:

1448 mL

Step-by-step explanation:

The mass is the same.

Formula

m = d*V

Givens

<em><u>Olive Oil</u></em>

d = 0.92 grams / mL

V = ??

<em><u>Gasoline</u></em>

d = 0.74 grams / mL

V = 1.8 L = 1.8 L * (1000 ml / L)

V = 1800 mL

Solution

0.74 * 1800 mL = 0.92 * x                      Divide both sides by 0.92

0.74/0.92 * 1800 mL = 0.92 *x / 0.92   Combine the left

0.8043  * 1800 mL = x

x = 1448 mL

The volume of Olive Oil needed is 1448 mL

   


5 0
3 years ago
21) Find x. Show your work.
shepuryov [24]

Answer:

x = 21

Step-by-step explanation:

Givens:

Every triangle's interior angles add up to 180°

The triangle has a right angle.

The triangle is isosceles (two equal sides and two equal angles)

Let's make an equation with the information we have already.

2 × (2x + 3) + 90 = 180

4x + 6 + 90         = 180

4x + 96                = 180

4x                         = 84

x                           = 21

4 0
3 years ago
Please help im not very sure what any of this means
BaLLatris [955]

Answer:

∠JKH and ∠GHF

Step-by-step explanation:

<em>hey there,</em>

<em />

< Corresponding means "the angles which occupy the same relative position at each intersection where a straight line crosses two others. If the two lines are parallel, the corresponding angles are equal." The lines here are parallel so they are equal.

If you don't understand the meaning of the angles also, feel free to ask me about that too.

The two angles I listed are equal to equal to each other. When you look at the other options, they aren't equal, they might look less or more degrees.

If this won't be a multiple choice but short answer, try looking at angles that look similar and see if they would be able to match with the angle given. >

<u>Hope this helps! Feel free to ask anything else.</u>

8 0
3 years ago
100 lbs divided by 2.2 equals what
Keith_Richards [23]
The answer is 45.4545454545
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A team gains 20 yards. Then they lose 7 yards
    14·2 answers
  • Find the volume of the rectangular prism with the missing cone
    14·2 answers
  • 4. Molly had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost? 
    5·2 answers
  • A recipe for a dessert for 6 people requires 120g of sugar. How much sugar would I need for a dessert 9 people?
    10·2 answers
  • What is the slope of the line through the points (-2, -1) and (4, 3)?
    11·2 answers
  • A bookstore pays $28 for a copy of a textbook. The bookstore sells the textbook for $42. What is the percent markup on the textb
    12·2 answers
  • Liza gets paid $5.25 an hour to babysit her little cousins. Last weekend, she watched them for three hours on Friday, nine hours
    10·2 answers
  • 4 A nurse is administering pain medication to
    8·1 answer
  • if A and B are overlapping subset of a universal set U,write the relation between n(U), n(A U B) and (A U B) compliments​
    14·1 answer
  • Find the value of each variable
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!