1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sedbober [7]
3 years ago
10

Arrange the steps to solve the equation \sqrt(x+3)-\sqrt(2x-1)=-2 solve for x

Mathematics
1 answer:
kirill115 [55]3 years ago
3 0
I hope this helps you



x+3/2x-1=-2



x+3= -2 (2x-1)



x+3= -2.2x-2. (-1)



x+3= -4x+2



x+4x=2-3



5x= -1


x= -1/5
You might be interested in
The product of 15 and the sum of a number and 5 expression
Sedbober [7]
(15)(x+5) because product means multiply the two terms tigether
7 0
3 years ago
What is the answer to 4x-10x
3241004551 [841]

Answer: -6x

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllp with math
sdas [7]

100 - 76.45 = 23.55.

23.55 - 13.55 = 10

He owes $10.

⭐ Please consider brainliest! ⭐

✉️ If any further questions, inbox me! ✉️

8 0
3 years ago
Work out the size of an exterior and an interior angle of a regular 20-sided polygon.
KATRIN_1 [288]

Answer

Exterior,18°

Interior,162°

Step-by-step explanation:

To calculate exterior,360°÷no of sides, i.e

360°÷20=18°

Interior is gotten by 180°-exterior angle

180°-18°=162°

8 0
3 years ago
What is 70/800 as a terminating Decimal
fenix001 [56]
This is not a terminating decimal because 70/800 can be 0.0875.
~JZ
4 0
3 years ago
Other questions:
  • In a local election 138,201 people voted for the winning candidate. If she won by 29,288 votes, about how many votes did the oth
    14·2 answers
  • What 3 digits are in the units period? 4, 083,817
    5·1 answer
  • If a pair of shoes cost $40 and they are on sale for 30% off how much would they be
    8·1 answer
  • Which is equal to (f+g)(4)<br><br> F(x)=(x-2)^2;G(x)=x+3<br><br> A. 34<br> B. 11<br> C. 18<br> D. 46
    7·1 answer
  • Elijah bought 3 3/4 pounds of groind hamburger meat for $11.00. What is the price per pound of the ground hamburger meat. Roind
    6·2 answers
  • A fruit company delivers its fruit in Two types of boxes large and small a delivery of 7 large boxes and 9 small boxes has a tot
    6·1 answer
  • If a=8 and b=5 and x=4 and y=6m -2 what is the value of m ?
    6·1 answer
  • A group of workers can plant 2/5 acres in 7/8 days. What is the unit rate in acres per day?
    15·1 answer
  • 5. The Toy Car Company sells toy cars for $8.00<br> per car and charges $3.50 for shipping.
    13·1 answer
  • Verify that f and g are inverses functions using composition , show your steps
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!