1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexxandr [17]
3 years ago
6

In his coin box , Brian has 12 fewer nickels than dimes. The value of his nickels and dimes is 2.40. Determine the exact number

of nickels and dimes Brian has in his possession
Mathematics
1 answer:
swat323 years ago
5 0

Answer:

There are 8 nickels, and 20 dimes.

You might be interested in
Use the distributive property to remove the parenthesis <br><br> (x+7)8
dimaraw [331]
8x+56

8(x)+8(7)= 8x+56
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How long will it take a bird traveling at an average speed of 12 miles per hour to travel 202 miles while flying south for winte
IRINA_888 [86]
It would take the bird 16 hours and 50 minutes
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Solve by using the quadratic formula: Simplify
larisa [96]

Answer:

-6 - square root 31, -6 + square root 31

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the Equation p+5/8=15/16?
Sphinxa [80]
So the first thing you want to do when faced with two fractions with different denominators (when subtracting or adding) is to make the denominators the same. So for this equation they would turn out to be p+10/16=15/16 (because 16 is the lowest common denominator, 8 times two) so then you want to subtract 10/16 from 15/16 to isolate the variable (p) which would get: 
p=5/16
This is the final answer because it cannot be simplified.
Hope this helps!
6 0
4 years ago
If five notebooks cost $5.25 how much would 3 cost?
34kurt
3.15. Just find the unit rate which is 1.5 and multiply that by 3
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the value of this expression when x=-6 and y= -1/2? 4(x^2+3)-2y
    7·2 answers
  • A dietician is planning a snack package of fruit and nuts. Each ounce of fruit will supply 1 unit of​ protein, 2 units of​ carbo
    7·1 answer
  • The OTC monograph for a specific class of ingredients was codified in an official, legally binding
    6·2 answers
  • The expression 24(1−x) gives the discounted price of a pair of shorts, where x is the percent of the discount written in decimal
    12·2 answers
  • Solve for x:<br> 2x +3=9
    13·2 answers
  • PLEASE ANSWER BOTH QUESTIONS
    9·1 answer
  • 4. Find f(2) if f(x) = 2x + 1.
    9·2 answers
  • X2 + 5x +4=0<br> How do we do this
    6·2 answers
  • PLEASE HELP!!!<br><br> Find the value of x.<br> 78°<br> (12x + 18)"
    10·1 answer
  • Test the function x-y²=0 for symmetries.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!