1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lesechka [4]
3 years ago
8

A 3 pack of boxes of juice costs $1.09.A 12 pack of boxes costs $4.39. A case of 24 boxes costs $8.79. Which is the best buy? ex

plain your reasoning.
Mathematics
2 answers:
polet [3.4K]3 years ago
6 0

Answer:

3 pack of boxes of juice costs $1.09

Step-by-step explanation:

Given,

Case 1 : Number of packs of juice = 3,

Price = $ 1.09,

So, the price of juice per pack = \frac{1.09}{3} ≈ $ 0.3633,

Case 2 : Number of packs = 12,

Price = $ 4.39

So, the price per pack = \frac{4.39}{12} ≈ $ 0.3658

Case 3 : Number of packs = 24,

Price = $ 8.79,

So, the price per pack = \frac{8.79}{24} ≈ $ 0.3663

∵ 0.3633 < 0.3658 < 0.3663

Hence, 3 pack of boxes of juice costs $1.09 is best to buy.

andre [41]3 years ago
5 0
The answer is the pack of 3 boxes of juice as 12 is 4 times 3 so $1.09 will need to be multiplied by 4. This equals $4.36. So the 12 pack is 3c more expensive. Same goes with the 24 pack, which equals $8.78. This is 1c more expensive. So the cheapest is the 3 pack of juice boxes. 
I hoped this helped!! :))
You might be interested in
What fraction of his allowance did he spend on monday 1/6 3/6?
natima [27]
Is this from iready cuz I don’t I’ve had that question before
7 0
3 years ago
Find the unknown angle measures
Usimov [2.4K]

Answer:

Step-by-step explanation:

ok so this is a vetical angle. so they are equal to 180. so if 1 measurement is found the other is the difference of 180 and that angle measeurement.

so y is the same as 110

and 180 - 110 is 70, so x and z are equal to 70.

i hope this helped you :)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A deposit earns $102 after 36 months at a simple interest rate of 5%
Vladimir [108]

Answer:

You need to give us the possible answers first.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Please help!!
crimeas [40]
1)~3x+12=3(x+4)\\\\ 2)~7y-7=7(y-1)\\\\ 3)~5x+30y=5(x+6y)\\\\ 4)~8m+36n=4(2m+9n)\\\\ 5)~6a^2+27=3(2a^2+9)\\\\ 6)~4y^2-24y=4y(y-6)\\\\ 7)~21cd-3d=3d(7d-1)\\\\ 8)~14gh-18h=2h(7g-9)\\\\ 9)~15a^2b-30ab=15ab(a-2)\\\\ 10)~16bc^2+24bc=8bc(2c+3)
3 0
3 years ago
Pls help will give brainly (again)
Elan Coil [88]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

First, simplify the exponents:

2*(3^6*3*-5)

2*((3*3*3*3*3*3)*(1/3*3*3*3*3))

2*(729*0.00411522633)

Then solve from there:

2*2.99999999457

5.99999998914

Since there is only whole numbers and a fraction present, im assuming you have to round:

5.99999998914

6

6 is your answer

Hope this helps!

7 0
2 years ago
Other questions:
  • 30 points !!!!!!!!Solve the following problem. Show ALL steps to receive full credit.
    5·2 answers
  • Write the equation of the line perpendicular to 3x+2y=-8 that passes through (3,1). Write you answer in slope-intercept form. Sh
    8·1 answer
  • Write 0.00605 in scientific notation.
    9·1 answer
  • 6 ft
    7·2 answers
  • f as a function of x is equal to the square root of quantity x plus six; g(x) = 8x - 10 Find f(g(x)).
    14·1 answer
  • The ratio of the lengths of the sides of △ABC is 3:4:6. The perimeter of the triangle whose vertices are the midpoints of the si
    11·1 answer
  • ^DEF and ^RSQ are shown in the diagram below
    13·1 answer
  • How do you solve this equation?
    13·1 answer
  • Here to you!!!!!!!! now prove it
    12·1 answer
  • What is the degree of the polynomial :
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!