1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
puteri [66]
3 years ago
11

An American green tree frog tadpole is about 0.00001 kilometer in length when it hatches. Write this decimal as a power of 10.

Mathematics
1 answer:
babymother [125]3 years ago
3 0

To write it in a decimal of power 10, we move the decimal place to the right. Since the movement of the decimal place is to the right, the power of 10 will be a negative number based on the number of movements.

From 0.00001 to 1, the decimal place is moved 5 times, therefore:

<span>1 x 10^-5 kilometer</span>

You might be interested in
I need help creating a real world problem
marshall27 [118]
Jasmine goes to McDonalds to order food. A big mac costs $5 and large fries cost $3. If Jasmine was to buy one big mac with one batch of large fries, how much would she pay in total if a taxes of $10 was added on.

Answer: 5+3=8
8+10=18

The answer is $18 dollars.
7 0
3 years ago
What is m Enter your answer in the box <br><br><br> = ?
Natali5045456 [20]

Answer: i cannot see anything take a closer picture

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
I had $25 and i bought 3 boxes of granola bars. i can home with $4. how much does each box of granola bars cost?
Snezhnost [94]
$25 - $4 = $21
You spent $21 on 3 boxes of granola bars.

3 boxes = $21
1 box = $21 ÷ 3 = $7

One box of granola bar costs $7.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The function f(t) represents the cost to connect to the Internet at an online gaming store. It is a function of t, the time
EleoNora [17]

The true statement about the Internet connection cost is D. Any amount of time over an hour and a half would cost $10.

<h3>How to explain the cost?</h3>

In this situation, the function is f (t), when t is a value between 0 and 30. The cost is $0 for the first 30 minutes

When t is a value between 30 and 90, the cost is US$ 5 if the connection takes between 30 and 90 minutes.

Here, the true statement about the Internet connection cost is D. Any amount of time over an hour and a half would cost $10.

Learn more about cost on:

brainly.com/question/13862342

#SPJ1

7 0
2 years ago
A car traveled 200 miles on 8 gallons of gas. Find the unit rate of gallons per mile.
Rufina [12.5K]
0.04 gallons per mile

Hope I helped please press "thanks" button, It will make me happier
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1.9(2.3n+6)+10.45&gt;43.7
    13·1 answer
  • Sigmund wrote four checks last month, and these were the only transactions for his checking account. According to his check regi
    13·2 answers
  • PLEASE HELP MEEEE ill mark brilliance!!!!
    9·1 answer
  • Help me to calculate 31/4-13/8​
    6·1 answer
  • What is the least common multiple of 10 and 27
    8·1 answer
  • Solve -7x = 56<br><br> Find x
    5·2 answers
  • Find the HCF of 30 and 45.
    8·2 answers
  • Please help me answer
    5·1 answer
  • Factorize (x-y)^2+(x-y)​
    14·1 answer
  • A SINGLE CARD IS DRAWN AT RANDOM FROM A STANDARD DECK OF 52 CARDS. FIND THE PROBABILITY OF DRAWING THE FOLLOWING CARDS. PLEASE R
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!