1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paladinen [302]
3 years ago
5

Please help me I need help and please make sure your right THANK YOU :)

Mathematics
1 answer:
Triss [41]3 years ago
7 0

I got the following answer 484 you didn't say you needed it explained so I hope this helps.


You might be interested in
Help pls. This is proportional relationships in a graph?
madam [21]

Answer:

Yes, this is proportional, if that's what your asking.

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
What function is the inverse of the exponential function y = 3x?
lukranit [14]

Answer:I dont know not gonna lie

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the x-intercept and y-intercept of the line.<br> 3x + y = 6
Dafna1 [17]

Answer:

x = (6 - y)÷ 3

Step-by-step explanation:

3x + y = 6

3x = 6 - y

x = 6 - y ÷ 3

6 0
2 years ago
there were 16 teams at a gymnastics meet. each team had 12 members. how many gymnastics participated in the meet.
prisoha [69]
192 gymnastics members
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jose asks his friends to guess the higher of two grades he received on his math tests. He gives them two hints. The difference o
tatyana61 [14]

Answer : 96

x – y = 16 --------> equation 1

1/8 x + 1/2 y = 52

x is the higher grade and y is the lower grade

We solve the first equation for y

x - y = 16

-y = 16 -x ( divide each term by -1)

y = -16 + x

Now substitute y in second equation

1/8 x + 1/2 ( -16 + x ) = 52

1/8x - 8 + 1/2 x = 52

1/8x + 1/2x - 8 = 52

Take common denominator to combine fractions

1/8x + 4/8x -8 = 52

5/8x - 8 = 52

Add 8 on both sides

5/8x = 60

Multiply both sides by 8/5

x = 96

We know x is the higher grade

96 is the higher grade of Jose’s two tests.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find two consecutive even numbers such that the difference of one half the larger and two fifths the smaller is equal to five.
    13·2 answers
  • The quotient of a number and -7 decreased by2 is 10
    7·1 answer
  • Please help with algebra question
    10·1 answer
  • Ann works in a supermarket for $15.00 per hour. If her pay is increased to $18.00, then what is her percent increase in pay?​
    5·2 answers
  • A casserole recipe requires 2 1/4 cups of cheese to make 6 servings.
    7·1 answer
  • Ill give you Brainliest
    15·1 answer
  • A 7-meter roll of red ribbon costs $2.52. What is the unit price
    13·2 answers
  • 3. if u get this right i’ll give u brainliest
    7·1 answer
  • Help me pass . I’m depressed and school juss shot me in my back
    7·2 answers
  • 1 point
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!