1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wolverine [178]
3 years ago
10

Please help please these are short answers

Mathematics
1 answer:
atroni [7]3 years ago
3 0

Answer: The answers are given below.


Step-by-step explanation:  The calculations are as follows:

(19) Weight of the puppy last week is

W_\ell=2\dfrac{1}{2}~\textup{lb},

and weight of the puppy this week is

W_p=7\dfrac{1}{4}=\dfrac{29}{4}~\textup{lb}.

Therefore, the weight gained by the puppy is given by

W_g=W_p-W_\ell=\dfrac{29}{4}-\dfrac{5}{2}=\dfrac{29-10}{4}=\dfrac{19}{4}=4\dfrac{3}{4}~\textup{lb}.

(20) Time taken in Route 1 = 1 hour 30 minutes.

Time taken in Route 2 = 1 hour 45 minutes.

Time taken in Route 3 = 1 hour 35 minutes.

Time taken in Route 4 = 1 hour 25 minutes.

Since we want to spent the least amount of time on the bus, so we will be taking route 4.

(21) Time taken by Nazia to complete her language arts homework is

H_\ell=\dfrac{4}{9}~\textup{hr},

and the time taken by Nazia to complete her Mathematics homework is

H_m=\dfrac{2}{9}~\textup{hr}.

Therefore, Nazia takes more time to complete Language Arts homework, by

H=H_\ell-H_m=\dfrac{4}{9}-\dfrac{2}{9}=\dfrac{2}{9}~\textup{hr}.

(22) Quantity of Aluminium collected by Maya is

A_m=\dfrac{4}{20}=0.2~\textup{lb},

and the quantity of Aluminium collected by her friend Abigail is

A_a=\dfrac{7}{8}=0.87~\textup{lb}.

Therefore,

(a) Abigail collected more aluminium

and

(b) Total Aluminium collected by both the girls is

T=A_m+A_a=\dfrac{4}{20}+\dfrac{7}{8}=\dfrac{8+35}{40}=\dfrac{43}{40}~\textup{lb}.

(23) Quantity of snow fall last Wednesday is

S_w=3\dfrac{1}{4}=3.25~\textup{in.},

and quantity of snowfall on sunday is

S_s=3\dfrac{4}{5}=3.8~\textup{in.}.

Therefore, quantity of snowfall was more on Sunday by

S=S_s-S_w=3\dfrac{4}{5}-3\dfrac{1}{4}=\dfrac{19}{5}-\dfrac{13}{4}=\dfrac{76-65}{20}=\dfrac{11}{20}~\textup{in.}.

Thus, all the questions are answered.

You might be interested in
Look at this expression.
Soloha48 [4]

Answer:

c 18

Step-by-step explanation:

Idid thsi in Kahn academy and got it correctly

4 0
2 years ago
Someone please help me? The answe is NOT 4 tried that already
Neko [114]
The answer would be B. 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Below is the five-number summary for 144 hikers who recently completed the John Muir Trail (JMT). The variable is the amount of
bearhunter [10]

Answer:

The IQR is given by:

IQR = Q_3 -Q_1 = 28-18= 10

If we want to find any possible outliers we can use the following formulas for the limits:

Lower= Q_1 - 1.5 IQR

Upper= Q_3 + 1.5 IQR

And if we find the lower limt we got:

Lower= Q_1 - 1.5 IQR= 18-1.5*10 = 3

Upper= Q_3 + 1.5 IQR= 28+1.5*10= 43

So then the left boundary for this case would be 3 days

Step-by-step explanation:

For this case we have the following 5 number summary from the data of 144 values:

Minimum: 9 days

Q1: 18 days

Median: 21 days

Q3: 28 days

Maximum: 56 days

The IQR is given by:

IQR = Q_3 -Q_1 = 28-18= 10

If we want to find any possible outliers we can use the following formulas for the limits:

Lower= Q_1 - 1.5 IQR

Upper= Q_3 + 1.5 IQR

And if we find the lower limt we got:

Lower= Q_1 - 1.5 IQR= 18-1.5*10 = 3

Upper= Q_3 + 1.5 IQR= 28+1.5*10= 43

So then the left boundary for this case would be 3 days

6 0
3 years ago
Let f(x) = 3x + 2 and g(x) = 4–5x. Find f(x) + g(x)
Vadim26 [7]

Answer:

-2x + 6

Step-by-step explanation:

Step 1: Define

f(x) = 3x + 2

g(x) = 4 - 5x

Step 2: Find f(x) + g(x)

3x + 2 + 4 - 5x

-2x + 6

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Nut Mix Michael and Kevin return to the candy store, but this time they want to purchase nuts. They can't decide among peanuts,
Harrizon [31]
2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • the counter on a tape recorder registers 520 after the recorder has been running for 20 minutes. what would the counter register
    14·1 answer
  • The product of a number and -6 is -600
    5·1 answer
  • How are natural numbers, whole numbers and integers used in everyday life?
    7·1 answer
  • Need help on this quadratic factoring problems
    10·1 answer
  • Write the compound inequality for the graph shown below:<br><br><br>pic
    7·2 answers
  • Find the sample size necessary in order to be 95% confident when determining the true mean weight within 2 units (EC2). Assume t
    8·1 answer
  • Given that X = {April, August}, then ξ = {months that begin with the letter A}. True or False?
    6·1 answer
  • Solve the simultaneous equation 5x-4y=10. X+2y=9
    13·1 answer
  • What is the product?
    8·1 answer
  • Denise earns $30 an hour. She works 40 hours per week. A. Create and solve an expression to represent how much money Denise earn
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!