1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex
3 years ago
6

What is a equivelent ratio , and a ratio tabel

Mathematics
2 answers:
nataly862011 [7]3 years ago
6 0

Answer:

A ratio table is a structured list of equivalent (equal value) ratios that helps us understand the relationship between the ratios and the numbers. Rates, like your heartbeat, are a special kind of ratio, where the two compared numbers have different units

Mkey [24]3 years ago
3 0
A equivelent ratios are just like equivelent fractions. If two ratios have the same value,then they are equivelent,even tho they may look different! A ratio table is the relation betwen two similiar magnitudes with respect to the number of times the first contains the two.
You might be interested in
2. Pat is six years older than twice his Cousin Zach’s age. The sum of their ages is less than 36.
svetlana [45]
Let denote Pat's age with P and Zach's age with Z.
We know the following facts:
<span>1.Pat is six years older than twice his Cousin Zach’s age. We can rewrite this statement as:
P=2*Z+6
</span><span>2. The sum of their ages is less than 36.
P+Z<36
In order to find the greatest age that Zach could be we should find for which Z 
P+Z=35 (the first whole number smaller than 36) 
P=35-Z
35-Z=2*Z+6
35-6=3Z
29=3Z
Z=29/3
Z=9</span>
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Rewrite the following equation in slope-intercept form.<br><br> 3x − 11y = 19
Law Incorporation [45]

Answer:

y = 3/11(x) - 19/11

Step-by-step explanation:

Step 1: Subtract 3x from both sides.

  • 3x-11y-3x=19-3x
  • -11y=-3x+19

Step 2: Divide both sides by -11.

  • -11y/-11=(-3x+19)/-11
  • y=\frac{3}{11}x-\frac{19}{11}

Therefore, the answer is y = 3/11(x) - 19/11.

8 0
2 years ago
Help!
alex41 [277]
A) 5/2x^3-9/4x^2+7/2x-3/2
b) the ans. are not the same.

8 0
3 years ago
Pleaseeee Someone im tired I want to sleep
jasenka [17]
12/21, just multiply across and you’re done :)
5 0
3 years ago
Estimate the perimeter and area of the figure to the nearest whole number. Please help!!
solniwko [45]

Answer:

29 ; 37

Step-by-step explanation:

The figure is composed by a square, a rectangle, and a right triangle

The perimeter of the square is 6 units

The perimeter of the rectangle is 10 units

The triangle is composed by a side of 6 units and a side of 5 units

The third side can be find with the Pythagorean theorem

\sqrt{6^2 + 5^2} = \sqrt{36 + 25} = \sqrt{61} = 7,81025

The total perimeter is

6 + 10 + 5 + 7,81025 = 28,81025 = 29

Area of the square = 2^2 = 4 square units

Area of the rectangle = 6 x 3 = 18 square units

Area of the triangle =  (5 x 6)/2 = 15 square units

Total area = 4 + 18 + 15 = 37 square units

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The single equivalent discount rate of the trade discount 5/4/1 is:
    12·1 answer
  • What is the solution to the equation 5a^2 - 44 = 81
    9·2 answers
  • Please help solve the problem!
    14·1 answer
  • Which phrase matches the algebraic expression below? (1 point)
    15·1 answer
  • shirts cost $20 each and ties cost $12 each. write an expression for the cost of s shirts and t ties.
    8·1 answer
  • An artist makes necklaces. She packs each necklace in a small jewelry box that is134inches by 214 inches by 34 inch. A departmen
    14·1 answer
  • Fill in the missing numbers to complete the pattern:<br> 5.7, 6.2, 6.7,_____, ______, 8.2
    6·1 answer
  • A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
    9·2 answers
  • find the slope and y-intercept of the line in the graph. Express the answers as simplified fractions, if necessary.
    11·1 answer
  • A 12 pack of soda costs $5.69. How much is one can?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!