1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rus_ich [418]
3 years ago
14

A man commutes to work a distance of 4040 miles and returns on the same route at the end of the day. His average rate on the ret

urn trip is 2525 miles per hour faster than his average rate on the outgoing trip. Write the total​ time, T, in​ hours, devoted to his outgoing and return trips as a function of his rate on the outgoing​ trip, x. Then find and interpret Upper P (30 ).T30).
Mathematics
1 answer:
Vladimir [108]3 years ago
8 0

Answer:

T(x) =  \frac{80x+1000}{x^2+25x}

T(30) = \frac{3400}{1650} = 2.061

Step-by-step explanation:

If the rate is x, then the rate of the return is x+25. In both trips, he has 40 miles to travel, therefore, it will take 40/x hours in the first trip and 40/x+25 for the return. As a consecuence

T(x) = \frac{40}{x} + \frac{40}{x+25} = \frac{40 ( x+(x+25))}{x(x+25)} = \frac{80x+1000}{x^2+25x}

Also,

T(30) =  \frac{80*30+1000}{30^2+25*30} = \frac{3400}{1650} = 2.061

This means that if he starts at 30 miles per hour, it will take a bit more than 1 hour to be there: 1 hour and 20 minutes in the first trip, and a bit more than 40 minutes (40/55 hours) in the return.

You might be interested in
The table represents the start of the division of 8x^4+2x^3-7x^2+3x-2 by the indicated divisor. Find the quotient.
Viktor [21]
Answer: <span>2x² + x - 2 (the first option)</span>
4 0
3 years ago
Karen has 4h storyboiks. Karen's storybook collection is 2/3 of what Mary's collection is. How many storybooks do they have in a
Dafna11 [192]
In order to find out the answer , you just need to count :
Let's say that mary's collection is symbolized by x

2/3  x     =   4h

x             = 3/2 . 4h

x           =    6h

The storybooks they have in total would be : 6h  + 4h = 10 h

hope this helps

6 0
3 years ago
May someone please help me with this :)
Anuta_ua [19.1K]

Answer:

3,080 cm

Step-by-step explanation:

simple -. -

3 0
3 years ago
You want to order some T-shirts that cost $14 each. Shipping is $7 per order. If you buy 11 T-shirts, what will the order cost?
poizon [28]
14 x 11 = 154
7 x 11 = 77
154 + 77 = 231
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need some help with this please
amm1812

Answer: The answer is that he cleaned one room


Step-by-step explanation:

Because he charged in total 77 dollars and he charged 77 dollars per room, so 77*1=77=c

6 0
3 years ago
Other questions:
  • I don’t understand how to get x and y
    11·1 answer
  • Jeremy opens a chocolate shop in the city. He pays $1,500 a month for rent and maintenance of the shop. The price of raw materia
    9·2 answers
  • The fast food company paid the hamburger bun company $120 per 100 hamburger buns. The fast food company charged their customers
    9·1 answer
  • Number 11 plz help me
    6·2 answers
  • HELP I NEED ANSWERS NOW!!
    9·1 answer
  • To ride a roller coaster, a visitor must be taller than 54 inches. Use h to represent the height (in inches) of a visitor able t
    6·2 answers
  • PLS HELP ME ITS EASY JUST WANT TO MAKE SURE IM RIGHT Calculate the answer to the correct number of significant figures: (1.705 +
    11·1 answer
  • Michael goes to the store to buy apples. He buys 3 apples for $3.75. What is the unit rate?
    15·1 answer
  • Mrs. Davis has 54 dollars and 50 cents saved, she will save 33 dollars and twenty-five cents each week for the next 30 weeks, sh
    12·2 answers
  • Which is an algebraic expression for the product of 10 and a
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!