<span>200 < 225 + 80x < 550
The 200 is the amount the Jenna currently have.
225 + 80x is the amount that Jenna has to pay given x number of hours.
550 is the sum of Jenna's 200 and additional 350 she can get by selling pre-ordered Cds. This is the maximum amount she can pay for the studio rental and sound technicians.
225 + 80x < 550
80x < 550 -225
80x < 325
80x / 80 < 325/80
x < 4.06 or 4 hours
225 + 80x </span>→ 225 + 80(4) = 225 + 320 = 545
<span>
The number of hours for the sound technician will range from 1 hour to 4 hours.
Assuming they will use 6 hours.
225 + 80(6) = 225 + 480 = 705
705 - 550 = 155
Jenna has to raise an additional $155 to pay off the studio rent and 6 hours of sound technicians.
</span>
Answer:
> 1
Step-by-step explanation:
A scale factor greater than 1 will produce an enlargement
A scale factor less than 1 will produce a reduction
Since the image is larger than the pre- image the scale factor > 1
Answer:
$0.96
Step-by-step explanation:
To find the unit price is to find the price of 1 meter.
9m = $8.64
1 m = 8.64 ÷ 9 = $0.96
The answer to your question is 30%
[(x**-2) y**2 .z)**2]**2 (x**-8)(y**8)(z**4)
----------------------- = -----------------------------
[x**2 . y**3]**2 (x**4) (y**6)
(y**8)(z**4) (y**2)*(z**4)
--------------------- = -------------
(x**12) (y**6) (x**12)