I'll try to explain in the simplest way possible:
Total cost for a single widget: $32 + $44 = $76 for one widget.
So, since we know the cost of one widget is $76, then the price of 350 widgets would be = $76 x 350 = $26,600.
Answer: 466.56
Step-by-step explanation:
Volume = pi times radius^2 times height/3
Radius = 1/2 of the diameter
Volume = 3.24 times 6^2 times 12/3
Volume = 3.24 times 36 times 4
Volume = 116.64 times 4
Volume = 466.56
Answer:
75
Step-by-step explanation:
Just make the number of regular gasoline sold to be x, while the number of premium gasoline sold to be (550-x).
That's all.
And goodluck.
Answer:
Step-by-step explanation:
Remark
Let the shorter base = x
Let the longer base = 3x
h = 5
Area = 60
Formula
Area = (b1 + b2)*h /2
Solution
60 = (x + 3x)*5 / 2 Multiply both sides by 2
2*60 = (x + 3x)*5 Combine like terms
120 = 4x *5
120 = 20x Divide by 20
120/20 = x
x = 6
Therefore the two bases are
x = 6
3x = 18
B.) r(x) - e(x) = p(x)
Profit is how much money remains after the expenses are deducted from the total revenue