1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
just olya [345]
2 years ago
6

I don’t understand how to do this math.

Mathematics
1 answer:
Aliun [14]2 years ago
6 0

Answer:

x=1 , y = 1

Step-by-step explanation:

see attached

You might be interested in
Solve for r but write the answer in Simplified form<br><br> -12 = 15r
user100 [1]

Answer:

r = -4/5

Step-by-step explanation:

Divide both sides by 15 so you have r

-12/15        simplify (both by 3)

-4/5

4 0
3 years ago
An expression to convert 50 miles per hour to miles per minute is shown.
NARA [144]
The correct answer is 360.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Two times a number puls three equals one half of the number plus 30. What is the number
Masja [62]

Answer:18

Step-by-step explanation:2(18)+3=1/2(18)+30

36+3=9+30

39=39

7 0
3 years ago
What is the volume?
defon

Answer:

in math volume is the amount of space in a certain 3D object.

Step-by-step explanation:

For instance, a fish tank has 3 feet in length, 1 foot in width and two feet in height. To find the volume, you multiply length times width times height, which is 3x1x2, which equals six.

7 0
2 years ago
Your friend just recovered from a painful bacterial ear infection. Her first day back at school, she says, "Scientists should ju
Goryan [66]

Answer:

Earth dies

Step-by-step explanation:

If there were no bacteria on earth everything that lives and breaths will cease to exist, No water, no trees, no birds, no air, no humans. everything will be gone the earth would just be lifeless

6 0
2 years ago
Other questions:
  • If earl runs 25 meters in 10 seconds how many meters does earl run per second?
    12·2 answers
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00? what is the unit cost
    8·2 answers
  • Pythagoras.someone help
    15·1 answer
  • Question 11 and 12 please help
    5·1 answer
  • An electronics retailer receives a shipment of 6,000CDs to distribute to its stores. A quality control manager inspects a random
    13·2 answers
  • Which statement is true of triangles FGH and JKL?
    12·1 answer
  • Jessica picked 40 apples. She gave 15 apples away. What percent of the apples does Jessica still have?
    15·2 answers
  • Help! Find the domain of the graph
    13·1 answer
  • Help me out with this math problem for 50 points!!!
    10·2 answers
  • A bag contains 4 red marbles, 3 blue marbles, and 7 green marbles. If a marble is randomly selected from the bag, find the proba
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!