1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rasek [7]
3 years ago
8

Kubin company’s relevant range of production is 20,000 to 23,000 units. when it produces and sells 21,500 units, its average cos

ts per unit are as follows:
Business
1 answer:
Afina-wow [57]3 years ago
6 0
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced. Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000. $50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
You might be interested in
The __________ primarily provides for the financing of economic development projects throughout the world.
sergeinik [125]

The World Bank primarily provides for the financing of economic development projects throughout the world.

<span>World Bank is an international financial organization that allows countries around the world to have a loan for capital programs of a certain countries especially programs aiming to end poverty.</span>

7 0
3 years ago
Junkyard Arts, Inc., had earnings of $290,400 for the year. The company had 52,000 shares of common stock outstanding during the
Kay [80]

Answer:

The basic EPS for Junkyard Arts, Inc. is $5.2 per share.

Explanation:

The basic earnings per share is the amount of net income that is earned per share of common equity or the amount of net income attributable to each share of common stock. The basic earnings per share (EPS) is calculated using the following formula,

Basic EPS = (Net Income - Preferred stock dividend) / Weighted average number of common shares outstanding

The preferred stock dividend for the period was = 8 * 2500 = 20000

Basic EPS = (290400 - 20000) / 52000

Basic EPS = $5.2

3 0
3 years ago
Marshall's &amp; Co. purchased a corner lot in Eglon City five years ago at a cost of $640,000. The lot was recently appraised a
Gala2k [10]

Answer:

$1,780,000

Explanation:

The computation of the initial cash flow for this building project is shown below:

= Estimated building cost + appraised cost of the lot

= $1,110,000 + $670,000

= $1,780,000

Simply we added the estimated building cost and the appraised cost of the lot so that the initial cash flow amount can come.

All other information which is given is not relevant. Hence, ignored it

3 0
3 years ago
Where should you keep your personal papers during driving your Uber shift
Savatey [412]
I would say hide it under your seat or between your seat. or your trunk
8 0
3 years ago
Whats considered a fixed assest
Igoryamba

Answer:

see below

Explanation:

Fixed assets are valuable items that cannot be converted into cash quickly. They are assets not meant for sale or consumption up in the current financial year.

Fixed assets are tangible or physical assets used by businesses in the productions or provision of services. They provide long term financial benefits to a business. Fixed assets have a useful life of more than one year. Land, buildings, motor vehicles, plant, and equipment are examples of fixed assets.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • You have a chance to buy an annuity that pays $550 at the beginning of each year for 3 years. You could earn 5.5% on your money
    8·1 answer
  • Which of the following scenarios are either not accounted for or measured inaccurately by either the income or the expenditure m
    6·1 answer
  • Boeing is planning a new aircraft. Customers want more fuel efficiency without sacrificing any features of the current models. T
    8·1 answer
  • Ruiz co. provides the following sales forecast for the next four mounths. The company wants to end each month with ending finish
    5·1 answer
  • A stock S that pays no dividends is currently trading at $30/share. Another stock Q which pays a onetime dividend of $0.5/share
    6·1 answer
  • In Fine Fettle is considering three different options for selling its new product:
    7·1 answer
  • Will there always be a demand for inferior goods? how could demand for an inferior good decrease? explain.
    15·1 answer
  • The two types of distribution channels are direct and ________________.
    9·1 answer
  • What are the intermediaries of netflix​
    12·1 answer
  • Appliance Center is an experienced home appliance dealer. Appliance Center also offers a number of services for the home applian
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!