1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rasek [7]
3 years ago
8

Kubin company’s relevant range of production is 20,000 to 23,000 units. when it produces and sells 21,500 units, its average cos

ts per unit are as follows:
Business
1 answer:
Afina-wow [57]3 years ago
6 0
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced. Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000. $50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
You might be interested in
In Da Houz is a bar which mostly plays trance music, and has a dedicated day every week for local bands to perform. In Da Houz t
Dmitry_Shevchenko [17]

Answer:

Direct marketing            

Explanation:

In simple words, Direct marketing relates to the means of selling an deal, where companies specifically interact with a pre-selected client and provide a mechanism for veiled reference. It has also been recognized as direct reaction marketing amongst practitioners.

The least likely to be successful is indeed a direct marketing message that is sent to the largest possible public. After all, while simply irritating several other beneficiaries, the business can gain few more consumers.

5 0
3 years ago
Annual Income Statement Data Selected Year-End Balance Sheet Data Sales $ 50,000 Prepaid expenses increase $ 3,000 Expenses: Inv
Solnce55 [7]

Answer:

see calculation and working below

Explanation:

operating activities section

Net income                                                               $ 8,500

Adjust for changes in non- cash items :

Amortization expense                                                $1,500

Adjust for changes in working capital :

Prepaid expenses increase                                   ($ 3,000)

Inventory increase                                                     ($500)

Accounts payable decrease                                   ($1,000)

Net Cash Provided by Operating Activities            $5,500

6 0
3 years ago
WHAT DID dred scott do (will give brainly to write answer)
jok3333 [9.3K]

Answer:

id k

Explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
It is ____ to say that Cold Goose’s net inflows and outflows of cash at the end of Years 1 and 2 are equal to the company’s annu
stira [4]

Answer:

The answer is "Incorrect and all but one".

Explanation:

It's wrong because it assumes that its millennial generations of Cold Goose through financing activities only at end of Years second and third were equivalent to both the employer payment of its organization to preserved profits, $869,437, and $1,133,180 separately.  It is because transactions including payable accounts are included in everything but several of the items reported in the currently operated.

7 0
2 years ago
Over a 10-year period, Rebecca goes to
juin [17]

Rebecca is earning twice as much as Mark because she has added value to herself by getting educated and would most likely be able to solve problems faster and more efficiently than Mark assuming they are in the same industry. Here in lies the value of education.

<h3>How does education help us earn better?</h3>

Education helps to drive innovation and critical thinking. Psychologically, education is one of the best ways to keep the mind active and sharp.

For a society to advance economically, education is essential. In order to consistently be creative, we require employees to pursue new knowledge and research.

Higher literacy rates are also associated with better economic conditions in a nation.

A population with higher levels of education has access to more work options. This is because education fosters research and innovation.

Learn more about education at;
brainly.com/question/24374672
#SPJ1

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A maker of frozen meals claims that the average caloric content of its meals is 400, and the standard deviation is 15. a researc
    7·1 answer
  • explain the effect of a price ceiling on the quantity of a good and who this intervention intends to assist.
    11·1 answer
  • What else besides raw materials would be included in input costs?
    11·1 answer
  • Why were US workers against the ratification of the North American Free Trade Agreement (NAFTA) in 1992?
    8·2 answers
  • Jermaine Dye Corporation acquired two inventory items at a lump-sum cost of $50,000. The acquisition included 3,000 units of pro
    9·1 answer
  • The equal dignity rule has several exceptions. for example, an executive officer of a corporation can conduct business transacti
    8·1 answer
  • Easy career class question..:)
    9·1 answer
  • If the monopolist can engage in perfect price discrimination, what is the marginal revenue from selling the 5th shirt
    7·1 answer
  • Carver Lumber sells lumber and general building supplies to building contractors in a medium-sized town in Montana. Data regardi
    5·1 answer
  • Other names for manufacturing overhead include ______.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!