1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rasek [7]
3 years ago
8

Kubin company’s relevant range of production is 20,000 to 23,000 units. when it produces and sells 21,500 units, its average cos

ts per unit are as follows:
Business
1 answer:
Afina-wow [57]3 years ago
6 0
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced. Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000. $50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
You might be interested in
People joined together in 4.
Thepotemich [5.8K]
C. partnership
the answer will be c because more then one person comes in hand with partner
7 0
2 years ago
Monte Vista uses the perpetual inventory system. At the beginning of the quarter, Monte Vista has $39,000 in inventory. During t
vladimir2022 [97]
D. 16,110

39,000+9,250=48,250
48,250-(850+290)=47,110
47,110-31,000=16,110
4 0
3 years ago
A newly created design business called Smart Art is just finishing up its first year of operations. During the year, there were
vladimir2022 [97]

Answer:

Bad debts expenses shall be $ 850

Explanation:

The balance in the bad debts expense account shall be the aggregate of the amounts written off and the estimated uncollectible accounts based on ageing at the year end.

Amount written off during the year                                                 $ 650

Estimated uncollectible account provided at year end                 <u>$ 200</u>

Total Bad Debts expenses                                                               $ 850

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If nicotine in cigarettes is highly addictive, why would it make economic sense for producers of cigarettes to offer free sample
makkiz [27]
If the nicotine cigarettes are highly addictive and they were to offer the free samples to young adults then it will make the people be highly addictive in the nicotine cigarettes and this will cause the economy in the producers to have a less demand in elasticity. If it has a less elasticity, then it will cause a large price change, affecting the consumed quantity by the consumers.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose that the USA can make 15,000,000 cars or 20,000,000 bottles of wine with one year's worth of labor. France can make 10,0
Artemon [7]

Answer: The answer is as follows:

Explanation:

From these numbers, we can conclude that USA has a comparative in producing cars and France has a comparative advantage in producing bottles.

Opportunity cost shows that how many units of one good have to be foregone in order to produce one additional unit of other good.

In USA:

Opportunity cost of producing bottles = \frac{15000000}{20000000}

= 0.75

Opportunity cost of producing cars = \frac{20000000}{15000000}

= 1.33

In France:

Opportunity cost of producing bottles = \frac{10000000}{18000000}

= 0.55

Opportunity cost of producing cars = \frac{18000000}{10000000}

= 1.8

Above calculations clearly shows that USA has a lower opportunity in producing 1 unit of car as compared to the France, so it has a comparative advantage in producing cars.

Whereas, France has a lower opportunity in producing 1 unit of bottle as compared to the USA, so it has a comparative advantage in producing Bottles.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • You often find that employees choose a health care plan without carefully considering their options. In fact, sometimes employee
    8·1 answer
  • How is the economic way of thinking more than just money, budgets, and the stock market?
    14·1 answer
  • An investment adviser has adopted an external business succession plan. Who is responsible for servicing the IA's client account
    8·1 answer
  • Petra, a plant manager, received an e-mail from the CEO stating that the company will now be focusing on customer service. The e
    6·1 answer
  • ]To estimate the percentage of defects in a recent manufacturing​ batch, a quality control manager at Daimler minus Chrysler sel
    5·1 answer
  • Match the different types of incomes to their sources.
    5·2 answers
  • On January 2, 2016, Alpha Company purchased a patent for $38,500 plus $2,000 in legal fees. On that date, the patent had a remai
    7·1 answer
  • Stine Company uses a job order cost system. On May 1, the company has a balance in Work in Process Inventory of $3,920 and two j
    15·1 answer
  • A family is the basic unit of a consumer sector.<br><br> Question 6 options:<br> True<br> False
    7·1 answer
  • 8. Which of the following countries is the most extreme example of a centrally-planned economy?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!