1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rasek [7]
4 years ago
8

Kubin company’s relevant range of production is 20,000 to 23,000 units. when it produces and sells 21,500 units, its average cos

ts per unit are as follows:
Business
1 answer:
Afina-wow [57]4 years ago
6 0
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced. Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000. $50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
You might be interested in
The Victoria Fund, a child welfare fund, received $50,000 in cash in 2018. The donor requires the gift be held in perpetuity and
maw [93]

Answer:

The $50,000 must be reported as assets with donor restrictions.

Explanation:

Donor imposed restrictions can be temporary or perpetual; the $50,000 are perpetually restricted since they must be invested and the income received should be used for its program of promoting adoption of young girls.

3 0
3 years ago
What does written business communication skills include?
Ksju [112]
Grammar,Spelling and punctuation.Correct grammar, punctuation and spelling are key in written communications. The reader will form an opinion of you, the author, based on both the content and presentation, and errors are likely to lead them to form a negative impression.
6 0
3 years ago
In 2008, Zimbabwe ran out of locally produced Coca Cola and local Coke bottlers were not able to import the concentrated syrup n
almond37 [142]

Answer:

4) Hyperinflation

Explanation:

Hyperinflation is when the prices of goods and services rise more than 50 percent a month. At that rate, a loaf of bread could cost one amount in the morning and a higher one in the afternoon. The severity of cost increases distinguishes it from the other types of inflation.

3 0
3 years ago
Write down the procedures of how to operate any three peripheral devices that you have identified.
Cloud [144]

There are many devices that are three peripherals, however I have listed down three of them.

Computer

Gaming Console

Scanner

<h3 /><h3>What is a Device?  </h3>

A device is a method to ease the work that is done manually, mostly this word i.e device is used for the electronic machines invented by great scientists.

In three peripheral devices there are three stages of processing as 1. Input 2. Storage 3. Output.

In all the three devices identified, there are three stages.

A computer can be used to input data, it also stores it and not only this but computer also displays the output on the screen.

A Gaming Console also can be used to Input data such as the character can be developed, games installed which will be stored and then output is provided by playing the game with the character.

Scanner also stores the data that is already inputted also it gives the output projected to the computer screen.

Learn more about Devices at brainly.com/question/27008420

#SPJ1

4 0
1 year ago
PLZ HELP: FIND THE PROFIT
brilliants [131]

Answer:

Net loss -£25,250

Explanation:

The computation of the profit is shown below:

Sales (750 units × £26) £19,500

Less: Variable cost  (750 units × £25) £18,750

Contribution margin £750

Less: Fixed cost £26,000

Net loss -£25,250

The £25 could be calculated below:

= £10 + £12 + £3

= £25

Basically applied the above format

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Transaction processing systems are most commonly encountered at the senior management level of an organization.
    8·1 answer
  • During the 16th and 17th centuries many European countries adopted the belief that the best way to have a prosperous country was
    13·1 answer
  • In which case did the U.S. Supreme Court hold that the warrantless search authority normally reserved for probation and parole o
    10·1 answer
  • If the money supply increases 12 percent, velocity decreases 4 percent, and the price level increases 5 percent, then the change
    7·1 answer
  • Northwood Company manufactures basketballs. The company has a ball that sells for S25. At present, the ball is manufactured in a
    5·1 answer
  • If marginal product is greater than average product:
    9·1 answer
  • The vice president of operations of Recycling Industries is evaluating the performance of two divisions organized as investment
    12·1 answer
  • Who were some of the first big business capitalists in America?
    10·1 answer
  • Which events could cause the change in demand shown on this graph?<br><br> Check all that apply.
    9·1 answer
  • What is the interest expense on December 31?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!