1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rasek [7]
4 years ago
8

Kubin company’s relevant range of production is 20,000 to 23,000 units. when it produces and sells 21,500 units, its average cos

ts per unit are as follows:
Business
1 answer:
Afina-wow [57]4 years ago
6 0
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced. Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000. $50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
You might be interested in
The YTM on a bond is the interest rate you earn on your investment if interest rates don’t change. If you actually sell the bond
True [87]

Answer and Explanation:

The computation of each part is to be shown in the attachment. The one statement is of final values and the other one is of formula sheet.

This one applied for all the things which need to be find out

Kindly find the attachment below:

We use the RATE formula for determining the rate of return and the same is to be considered

6 0
3 years ago
Hines Cosmetic Co. sold beauty preparations nationally to beauty shops at a standard or fixed- price schedule. Some of the shops
ZanzabumX [31]

Answer:

No, Hines is not guilty of unlawful price descrimination

Explanation:

Hines actions has not meet the criteria for price discrimination which include giving different prices based on gender, race or religion and never prevented the resale of product and the product package for sale never indicated the inclusion of free demonstrator and free advertising material.

3 0
3 years ago
A marketing concept is a plan on how to market a product of service to consumers.
kkurt [141]
I believe the answer could be TRUE correct me if im wrong and i hope its right and i just wanna be a good friend too you by answering this dawg!!!
5 0
3 years ago
A pay policy line Question 36 options: can be generated using a statistical method called regression analysis. can seldom provid
pentagon [3]

Answer:

A pay policy line <u>reflects the pay structure in the market, which always matches rates in the organization.</u>

Explanation:

A pay policy line is the salary level and organization chooses to pay its employees compared to the standard salary level in the market.

Organizations would prefer not to overpay or underpay their employees. Therefore they consider the standard pay structure of the market and match the amount they pay their employees to this structure.

8 0
3 years ago
The following information pertains to Sheridan Company.
DanielleElmas [232]

Answer:

Adjusted Cash Balance at 31 August 2022 = 9654

Explanation:

Bank Reconciliation Statement at August 31, 2022

Cash Balance as per Bank  August 31,                                         $7338

Add: Deposit in Transit                                                                  $3010

<u>Deduct: Outstanding Checks                                                        ($694 )</u>

<u>Adjusted Cash Balance                                                                  $9,654</u>

<u />

Cash Balance as per books, August 31,                                        $7374

Add: Receivable collected by bank                                               $2326

<u>Less:Bank Service Charges                                                           ($46)     </u>

<u>Adjusted Cash Balance                                                                  $9,654 </u>

<u />

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Darrin’s Auto Northern Division is currently purchasing a part from an outside supplier. The company's Southern Division, which
    11·1 answer
  • The two fundamental sources of marketing research problems are a. ineffective advertising and change. b. poor sales and ineffect
    13·1 answer
  • Suppose that mr. green jeans sells $5,000 of wheat to big ben bakery. big ben uses the wheat to make flour and then hamburger bu
    7·1 answer
  • Colleen Mooney earned a salary of $400 for the last week of September. She will be paid on October 1. The adjusting entry for Co
    11·1 answer
  • Dinosaur Junior Corporation purchased a one-year insurance policy in January 2013 for $60,000. The insurance policy goes into ef
    12·1 answer
  • A logical starting point from which the study of international trade begins is
    13·1 answer
  • A computer manufacturer is producing a one-of-a-kind innovation called Innovel, a cloud computing software that helps navigate I
    7·1 answer
  • Give examples of the ways in which each of the five factors of production can affect the business performance of McDonald's or W
    15·2 answers
  • 3. What do you think has more risk: buying corporate bonds or buying a second house in hopes that housing prices increase?
    10·1 answer
  • When spoiled goods have a disposal​ value, the net cost of the spoilage is computed by​ ________. A. adding the costs to complet
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!