So 4.5 is equal to 4 and 1/2
u can convert that to 9/2
then to get the reciprocal you flip the denominator and numerator
this gives u 2/9
There’s 12 eggs in a dozen. To find the unit price, just divide $2.40 by 12. This gives you a final answer of 20¢ per egg.
1/4 pounds. Each pound is 4$ so each dollar would equal a forth of a pound.
11.45
the 11 is ur whole number...it stays ur whole number
the 0.45 is ur fraction...and since the last number (5) is in the hundredths place, put it over 100
so u now have : 11 45/100 which reduces to 11 9/20 and if u need it in improper fraction form, it is 229/20