1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
enyata [817]
3 years ago
15

F(x)=3/x+2-√x-3 f(7)=

Mathematics
1 answer:
Paladinen [302]3 years ago
6 0

Divide each term by x and simplify.

(Ok so I don’t make it confusing the first part after “F=“ will be on top The I’ll put the bottom part below oh btw the top and bottom r negative so put the negative sign in front of the fraction)

F= - 21fx+x√x-2x-3(top of fraction)

F=-x^2(bottom of fraction)

You might be interested in
A quadrilateral is sometimes a square? <br><br> True or False
Vesnalui [34]
I know this ...... it is false
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A Tessellation has no________. A) gaps or overlaps B) translations C) repeated figures
ozzi
A tessellation has no A) gaps or overlaps, as a tessellation is all about repeated figures, which can be translated onto other figures, this produces a pattern.<span />
8 0
3 years ago
Sarah needs 10 feet of fabric for a project she is working on, but the store only sells the fabric in meters. One meter of fabri
Aleks [24]
<h2>Hello!</h2>

The answer is:

The fabric will cost $4.58

D.$4.58

<h2>Why?</h2>

Since it's a conversion exercise, we need to pay special attention to the conversion procedure.

From the statement we know that:

1ft=0.305m

So, if she needs 10 feet of fabric, we need to convert it to meters, and then, calculate its cost.

We have that:

10*1ft=10*0.305m\\\\10ft=3.05m

Now, we have that each meter of fabric cost $1.50, so, 3.05m of fabric will cost:

\frac{1m}{1.50(dollars)}=\frac{3.05m}{cost}\\\\cost=\frac{3.05m*1.50(dollars)}{1m}=4.575(dollars)=4.58(dollars)

Hence, we have that the cost of the fabric will be $4.58.

The correct option is: D.$4.58​

Have a nice day!

6 0
2 years ago
Can u pls help me with this question asap
Zinaida [17]

Answer:

3.5/1 (or just 3.5)

Step-by-step explanation:

If y = a/n, then the constant proportionality is 3.5/1 or 7/2

Think of this as "rise over run" (we are basically finding the slope)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Two points on L1 and two points on L2 are given. Use the slope formula to determine if lines L1 and L2 are parallel, perpendicul
vlada-n [284]

Answer:

The lines L1 and L2 neither parallel nor perpendicular

Step-by-step explanation:

* Lets revise how to find a slope of a line

- If a line passes through points (x1 , y1) and (x2 , y2), then the slope

 of the line is m=\frac{y_{2}-y_{1}}{x_{2}-x_{1}}

- Parallel lines have same slopes

- Perpendicular lines have additive, multiplicative slopes

 ( the product of their slopes is -1)

* Lets solve the problem

∵ L1 passes through the point (1 , 10) and (-1 , 7)

- Let (1 , 10) is (x1 , y1) and (-1 , 7) is (x2 , y2)

∴ x1 = 1 , x2 = -1 and y1 = 10 , y2 = 7

∴ The slope of L1 is m1 = \frac{7-10}{-1-1}=\frac{-3}{-2}=\frac{3}{2}

∵ L2 passes through the point (0 , 3) and (1 , 5)

- Let (0 , 3) is (x1 , y1) and (1 , 5) is (x2 , y2)

∴ x1 = 0 , x2 = 1 and y1 = 3 , y2 = 5

∴ The slope of L2 is m2=\frac{5-3}{1-0}=\frac{2}{1}=2

∵ m1 = 3/2 and m2 = 2

- The two lines have different slopes and their product not equal -1

∴ The lines L1 and L2 neither parallel nor perpendicular

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Peaches are being sold for &amp;2 per pound . If x represents the number of pounds of peaches bought and y represents the total
    13·1 answer
  • Which of the following are solutions to the graph
    6·1 answer
  • (Tough day dividing polynomials and I'm still lost!) Please help me my hands are legit numb:)
    13·1 answer
  • Here ya go <br><br><br> tsrssrsrssrsrsrs
    5·2 answers
  • A line passes through the points (7, 10) and (7, 20). Which statement is true about the line?
    13·2 answers
  • a climbing gym charges 10$ to climb each day a pair of climbing shoes cost 84$ it costs $169 to buy 6 days of climbing one pair
    11·2 answers
  • How do i find the perimeter of the triangle with vertices at three points (0,1),(2,1), and (0,3)?
    7·2 answers
  • NEED ANSWER ASAP<br> MARKING BRAINLIEST
    10·2 answers
  • The temperature in Chicago, Illinois dropped to -9 °F during the night.
    8·2 answers
  • The recipe says he needs 450 grams of rice for 6 people
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!