1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rewona [7]
3 years ago
9

Andy multiplied 675times22 and got​ 2,700. Glenn multiplied the same numbers and got​ 14,850. Which student is​ correct? What mi

stake did the other student​ make? Glenn is correct. Andy multiplied nothing by 2 two times. He should have multiplied nothing by 2 and then by nothing to find the partial products.
Mathematics
1 answer:
Luden [163]3 years ago
8 0

Answer:

Glenn is correct.Andy multiplied 675 by 2 two times.

Step-by-step explanation:

We are given that Andy multiplied 675 times 22 and got=2700

Glenn multiplied 675 by 22 and got=14850

We have to find the student which is correct and find the mistake of other student.

When 675 multiplied by 22

Then , 675\times 22=14,850

Therefore, correct answer is 14,850.

Hence, Glenn is correct.

675\times 2\times 2=2700

Therefore, Andy makes mistake in calculation. .Andy did multiplied 675 by 2 two times .

You might be interested in
Jane needs to buy mulch to cover a circular garden
scoray [572]

Answer:

$3089.4

Step-by-step explanation:

A circle is a locus of a point such that its distance from a point known as the center is always constant.

The area of a circle is given by the formula:

Area = πr²; where r is the radius of the circle.

From the image attached, we can see that the garden is circular with a radius of 5.5 yard. Hence:

Amount of mulch needed to cover garden = area of garden = πr² = π(5.5)²  = 95 yd²

Since mulch cost $32.52 per square yard, hence:

Cost of mulch needed = $32.52 per yd² * 95 yd² = $3089.4

7 0
2 years ago
What is the slope for the line that goes through the points?
sweet [91]

Answer: 2/1x

Step-by-step explanation:

you follow the graph from the y intercept to the next point

up 2 over 1

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
# of yeast cells double every 4 hours how long will it take for 6billion cells
VLD [36.1K]

Answer:

60

Step-by-step explanation:

0.25

2×5

10

0.25×10

=2.5

;4×6

=24

:2.5×24

=60

6 0
2 years ago
Need help with 61-64 plz
Natalija [7]

- 3
- 3
8 0
3 years ago
The given equations below are parallel perpendicular or neither​
hammer [34]

Answer:

The full answer in the media.Good luck.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Estimate the quotient using compatible numbers.<br><br> 428 ÷ 6
    12·1 answer
  • Write a unit rate for the situation. $1.98 for 6 bananas
    5·1 answer
  • Solve addition and subtraction word problems using the ruler as a number line
    6·1 answer
  • Which equation could represent "the area of a square as a function of a side"?
    9·1 answer
  • Which is the additive inverse of the complex number -8+3i?
    11·1 answer
  • Nathan is preheating his oven before using it to bake. The initial temperature of the oven is 65° and the temperature will incre
    6·1 answer
  • Guillermo is a professional deep water free diver. His altitude (in meters relative to sea level), xxx seconds after diving, is
    8·2 answers
  • What are the y-intercept and the slope of the line represented in the graph?
    15·1 answer
  • Help please picture attached
    9·1 answer
  • Ms. valdez is preparing dinner for 6 people she bought an 8 pund tukey to rost for dinner and plans to distribute it evenly to e
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!