1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sasho [114]
2 years ago
13

A chef is going to use a mixture of two brands of Italian dressing. The first brand contains vinegar, and the second brand conta

ins vinegar. The chef wants to make milliliters of a dressing that is vinegar. How much of each brand should she use
Mathematics
1 answer:
Anton [14]2 years ago
5 0
She should use exactly 3
You might be interested in
There are 29235 marbles and 371 jacks. If you want to know the percentage of jacks, do you divide the first number by the second
garik1379 [7]

Answer:

Correct answer: Two decimal places to the right

Step-by-step explanation:

We will set the classic proportion:

29,235   -    100%

     371    -        x%

29,235 : 371 = 100 : x  ⇒ 29,235 · x = 371 · 100

x = (371/ 29,235) · 100 = 0.0127 · 100 = 1.27%

x = 1.27%

You divide first number by the second and then multiply with 100,

which is the same as moving the decimal point two places to the right.

God is with you!!!

3 0
3 years ago
What's rate of $ 7.96 for 5 pounds
BartSMP [9]
To find the rate, we have to divide both numbers by 5. So the rate will be $1.592 for 1 pound.
7 0
3 years ago
1 pound of apples for $2.15 or 3 pounds of apples for $5.76
ollegr [7]

Answer:$7.91


Step-by-step explanation:add 2.15+5.76=7.91


7 0
2 years ago
-6(1+8a)=36-6a. anybody know this answer ?
Gwar [14]

Answer:

a=-1

If you need explanation please comment

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A pattern has 4 blue triangles to every 12 yellow triangles. What is the ratio of blue triangles to all triangles
natta225 [31]
The right answer is 4:12
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Convert a fraction to a decimal
    6·2 answers
  • Evaluate 8P4 how can I evaluate this problem
    9·2 answers
  • The drama club sold $779 worth of tickets to the school play. Student tickets cost $3 a piece and tickets for everyone else cost
    12·2 answers
  • an aquarum has 29 large fish tanks and 1,423 fish need to go into it if the owner wants to split them evenly what is the greates
    14·1 answer
  • Help me please thank you
    14·2 answers
  • What slope of the line contain (-2,5) and (6,-2)
    15·1 answer
  • The professor of a large probability class randomly selected 8 students and asked the amount of time (in hours) spent for her co
    9·1 answer
  • Question 1 Find the maximum value of the function for the polygonal convex set determined by the given system of inequalities
    8·1 answer
  • 6.<br> Lin boughi 3 hats for $22.50. What is the unit rate?
    8·2 answers
  • Determine whether the given graph is a function or not.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!