1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klemol [59]
3 years ago
8

Write the equation of the line, in standard form, that passes through the origin and is parallel to x + y = 6. Include your work

in your final answer.
I understand the answer is x + y = 0
I want to understand how that is determined. Using point slope form and all that.,
Mathematics
1 answer:
asambeis [7]3 years ago
8 0
Ax+by=c
a=1 
b=1
slope= -a/b=-1
y=mx+b
y=-x+b
b=0
x+y=0
You might be interested in
See comment for what I need
Roman55 [17]

Answer:

I already sent u the link from there, even tho, they deleted my question, but yh i set the title as well incase u needed it! Good luck

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Choose the most appropriate name for the function described below. The postage required to mail a box depends on its weight
Stells [14]

Answer:

Postage(weight) or p(w)

Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A group of randomly selected members of Mothers' Club were asked how many kids they have. The table below shows the results of t
Firdavs [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Need help with this please
Shtirlitz [24]
The ricipricals are 3/8 and 2/13
7 0
3 years ago
Find the distance between the two points rounding to the nearest tenth (if necessary).
Levart [38]

Answer:

The answer is 13

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Through: (4,2) parallel to -5x + 4y = 16
    8·1 answer
  • {1, 4, 9, 4, 10, 8, 42} What is the best measure of center for this data set?
    13·2 answers
  • On Friday, a local hamburger shop sold a combined total of 252
    9·2 answers
  • Which polynomial is twice the sum of 4x^2-x+1 and -6x^2+x-4
    6·1 answer
  • Simplify 5k+7+3k. <br> Please Help me
    13·1 answer
  • A 6-pack of felt-tip pens costs $2.16. What is the unit price?<br>​
    13·2 answers
  • Ava grades 10 ½ tests in ¾ of an hour. At this rate, how many tests does she grade each hour?
    6·2 answers
  • Please help!!!!!I’ll mark you as brainliest!!!!!!
    11·1 answer
  • A rectangular prism is 4 inches long, 3 inches wide and 8 inches tall . Eli packs the prism with unit cubes to find the volume.
    11·1 answer
  • How do you find the Median of a set of numbers.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!