1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
spin [16.1K]
4 years ago
9

(8x+4) + (3x^2-6x+2)

Mathematics
1 answer:
tangare [24]4 years ago
5 0

(8x+4) + (3x²-6x+2)


= 8x + 4 + 3x²-6x+2


= 3x² + 2x + 6


Answer: 3x² + 2x + 6

You might be interested in
Will give brainliest
noname [10]
I apologize if i’m wrong but i’m pretty sure it’s B. 300 square inches
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is 0.9 <,>,or = to 4/25
Nina [5.8K]

Answer:

greater than (>)

Step-by-step explanation:

4/25=0.16

0.9>0.16

8 0
3 years ago
what are the steps to answer this question? Jeff is baking a cake. The recipe says that he has to mix 32 grams of powder to the
Deffense [45]
Well what I would do first is to divide 128 by 32 which I do believe gets you 4. So now you know that 1 cup of powder can make 4 servings. So you now know that each serving only requires 1/4 cup of the powder.

So now we know Jeff went over so now we have Jeff added 2/3 and he only needs 1/4. I would now make them both equivalent by multiplying the numerator and denominator of 2/3 by 4 and the same for 1/4 but instead by 4 multiply it by 3 which you would get 2/3=8/12 and 1/4=3/12. Now subtract the two to get your answer.

8/12-3/12=5/12

Answer: He went over and he needs to remove 5/12 of the cup
5 0
3 years ago
Ninety two and forty on hundredths in standard decimal form
makkiz [27]

Answer:

92.40 is the answer for your question.

3 0
3 years ago
Problem 2. 1/8×5/6, And answer in simplest form
Ostrovityanka [42]
The simplest form is 5/48
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Write a verbal sentence involving an unknown number and two operations
    9·1 answer
  • A baseball card sold for $238 in 1979 and was sold again in 1987 for $492. Assume that the growth in the V of the collector’s it
    7·1 answer
  • One yard of a ribbon costs 3 1/2 dollars. How much should one pay for 5/8 yards?
    9·1 answer
  • If (3,4) is reflected across the x-axis what are the new coordinates​
    12·1 answer
  • 18 feet + 120 inches = ________
    10·2 answers
  • Solve: 6x+1=2(3x-2)+5​
    6·1 answer
  • Big burger is offering a value meal that includes a burger, and two side items such as fries, salad or drink. each if the side i
    7·1 answer
  • A dental filling is nine carats what percent of the filling is gold?
    14·1 answer
  • Fabric A costs $15 for two yards and Fabric B costs $37.50 for 5 yards. What is the unit cost each?
    14·2 answers
  • HELPPP PLEASEEEEE
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!