1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leto [7]
3 years ago
5

What is the solution to the system of equations? 5x-3y=-9 2x-5y=4 (___,___)

Mathematics
1 answer:
djverab [1.8K]3 years ago
4 0
\left \{ {{5x-3y=-9\ \ | *(-2)} \atop {2x-5y=4\ \ | *5}} \right. \\\\ \left \{ {{-10x+6y=18} \atop {10x-25y=20}} \right. \\\\+---\\addition\ method\\\\
-19y=38\ \ \ | divide\ by\ -19\\
y=-2\\\\2x=4+5y\ \ \ | divide\ by\ 2\\\\
x=\frac{4+5y}{2}=\frac{4+5*(-2)}{2}=\frac{4-10}{2}=\frac{-6}{2}=-3\\\\Solution:\\ \left \{ {{y=-2} \atop {x=-3}} \right.
You might be interested in
Please see attached! Surface area
grandymaker [24]
Surface area is 10 cm
8 0
3 years ago
A real estate agent sold Amar's home so he could relocate for a job. The company hiring Amar paid the real estate agent $14,000,
sasho [114]
The house is 91000 dollars.    14000 x 6.5
 F U jackmac





3 0
3 years ago
Georgie joins a gym. She pays $25 to sign up and then $15 each monthLabel the y-intercept, the slope, and your axes.
Degger [83]
The first thing you should do for this case is to find the equation of the line that best suits the problem and then plot it.

Let X: number of months and: amount paid.

The equation of the line is
y = 15x + 25 y-intercept = 25

the slope = 15

Answer:

Georgie pays (y axis) $ 15 dollars (the spole) monthly (x-axis) in the gym with a $ 25 registration (y -intercept)
7 0
3 years ago
A store has apples on sale for $28.00 for 8 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $112.
lys-0071 [83]

Answer

101 apples

Step-by-step explanation:

8 lbs x 16 oz = 128 oz

$28 / 128 oz = 22¢ per oz

$112 / 0.22¢ = 509 oz

509 oz / 5 oz = 101.8 apples

8 0
2 years ago
Mr. Jones wants to buy 6 tickets to a play. Each ticket costs $10. Mr. Jones has $45 in his pocket.
lawyer [7]

Answer:

He needs $15 more

Step-by-step explanation:

since each ticket costs $10 dollars, and there is 6 tickets, we need to multiply 10 x 6 to get the total cost of all tickets

10 x 6 = $60

To find how much more money he needs to buy all tickets, we need to subtract $45 from the total cost of tickets, which is $60

$60 - $45 = $15

Hope you understand this explanation!

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Match the circle equations in general form with their corresponding equations in standard form. Not all will be used. 
    10·2 answers
  • What is the answer of 2+2
    13·2 answers
  • Help Me PLEASE!!!!!!!
    12·1 answer
  • Name a fraction bigger than 1/1000.
    13·1 answer
  • ted says that 3 tenths multiplied by 100 equals 300 thousands. is he correct? Use place value chart to explain your amswer
    6·2 answers
  • Jack and Jill both ordered pizzas from Wayne's Pizza for their parties. Jack paid $58.50 for 3 pepperoni pizzas and 2 plain pizz
    12·1 answer
  • What is the equivalent fraction of 12/15 with a numerator of 12​
    9·1 answer
  • Solve similar triangles (advanced)
    6·2 answers
  • On a map, 1cm represents 2km. Find the actual distance between two towns if they are 20cm apart on the map.​
    14·2 answers
  • 8(x+5) What is the answer when you use the distributive property
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!