The house is 91000 dollars. 14000 x 6.5
F U jackmac
The first thing you should do for this case is to find the equation of the line that best suits the problem and then plot it.
Let X: number of months and: amount paid.
The equation of the line is
y = 15x + 25 y-intercept = 25
the slope = 15
Answer:
Georgie pays (y axis) $ 15 dollars (the spole) monthly (x-axis) in the gym with a $ 25 registration (y -intercept)
Answer
101 apples
Step-by-step explanation:
8 lbs x 16 oz = 128 oz
$28 / 128 oz = 22¢ per oz
$112 / 0.22¢ = 509 oz
509 oz / 5 oz = 101.8 apples
Answer:
He needs $15 more
Step-by-step explanation:
since each ticket costs $10 dollars, and there is 6 tickets, we need to multiply 10 x 6 to get the total cost of all tickets
10 x 6 = $60
To find how much more money he needs to buy all tickets, we need to subtract $45 from the total cost of tickets, which is $60
$60 - $45 = $15
Hope you understand this explanation!