Answer:
Sparkle wands: NO
Fairy wands: YES
Glass wands: NO
Step-by-step explanation:
To find the price per glitter wand, you have to divide the price of the wands by the amount of wands you have.
$50/8 = $6.25
Divide the price of the wands by the amount you get.
Sparkle wands: $20/4 = $5
Fairy wands: $37.50/6 = $6.25
Glass wands: $65/10 = $6.50
The sparkle wands and the glass wands do not have the same price per wand as glitter wands.
The fairy wands have the same price per wand as glitter wands.
Answer:
6(3x−4y)
Step-by-step explanation:
The answer is D, which is 32. Hope this helps.
Are we solving for h?
V=πr²h+r²h
V=h(πr²+r²)
V/(πr²+r²) = h
Answer:
- Cost of fish = Php. 60, amount of fish = x kg
- Cost of chicken = Php. 120, amount of chicken = y kg
- Budget = at most Php. 1200
a) <u>Required inequality (not a system as only one condition is given):</u>
<u>Simplified:</u>
- <em>The graph is attached</em>
b) <u>Verify ordered pair (10, 7):</u>
False inequality, so this pair is out of solution set