1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
levacccp [35]
3 years ago
15

I really need help with this pls help and show work​

Mathematics
1 answer:
ohaa [14]3 years ago
6 0

okay so first we need to multiply 160 on both sides

{18/32(160)=n/160*160 (160 cancels out)}

so once we finish our calculations on the left side we get n equals 90

{n=90}

You might be interested in
Give one real word example for the following: perimeter, area, volume.
stealth61 [152]

Answer:

perimeter of a children's playground, area of a house, volume of a glass of orange juice.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A line passes through the points (-3, -10) and (0, -5). What is its equation in slope-intercept
Elodia [21]
Y: x-1 that is the answer. I think so.
5 0
2 years ago
Please help me out on this !
vichka [17]
All to red 13:8
Green to all 5:13
8 0
3 years ago
PLEASE HELP ME ITS IXL ​
Natasha_Volkova [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 3-yard roll of butcher paper costs $8.55. What is the price per foot?<br>​
Zielflug [23.3K]

Answer:

$2.85

Step-by-step explanation:

8.55/3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The area of a square poster is 59 in.squared 2. Find the length of one side of the poster to the nearest tenth of an inch.
    13·2 answers
  • Find the volume of the rectangular prism<br> 9cm<br> 9cm<br> 2cm
    8·2 answers
  • The following data show the number of candies in 15 different bags.
    10·2 answers
  • Given that MNOP is a rectangle, find x and y.
    11·1 answer
  • Evaluate the expression: 6x + 5 - 3y, when y = 3 and x = -2
    5·1 answer
  • Mrs. People purchased Sandwiches at 2 for $6.00 and Donuts for $2.00 a package. She spent $19 for a total of 7 items. How many s
    14·1 answer
  • Can someone plz help me with this one problem plz!!!
    5·2 answers
  • 1.6 - 1.3 mathematics
    8·1 answer
  • Slope Intercept Form<br> y=mx+b<br><br> How can I explore it? It's for a presentation, please help
    9·2 answers
  • HELPPPPP PLSSSS!!!! You start at (-2, 3). You move up 1 unit and right 3 units. Where do you end? sp 4 3 2 1 X -5 -4 -3 -2 -1 0
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!