1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sp2606 [1]
3 years ago
10

Mrs. Gomez paid $780 for a new backyard fence. A new gate cost an additional $225. The fencing was a total of 120 feet. What was

the unit cost per foot for the fence?
Mathematics
1 answer:
Andrews [41]3 years ago
6 0

I would do it this way

$780+$225=$1005

$1005/120ft= $8.375

if you have to round up $8.38 per foot

You might be interested in
Write a story that can be represented by the equation y=x+1/4x
makvit [3.9K]

This question is pretty much asking: Write a story that can be represented by the equation y=1.25x.

So, how about this one: Lily's mom tells Lily to clean up her toys. Lily puts toys away at a rate of one toy per every 1.25 seconds.

That's it, simple as that :P

(Sorry if it wasn't too helpful.)

7 0
3 years ago
At noon, a submarine was located at 5 12 meters below
Cerrena [4.2K]
-512 is the answer because 512 is a negative solution in Integers math
7 0
3 years ago
For year y, the population of massachusetts was approximately what percent of the population of vermont?
kifflom [539]

Answer: 50%

Step-by-step explanation:  50%

5 0
2 years ago
Happy (Valentine) day!
Anestetic [448]

Happy Valentine's day!!! May God bless you!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can anyone pls help me?? thank you <3
aleksklad [387]
Well if you take the thing a multiple of your time you need me and I the thing is that you don’t have to go to sleep so you don’t have to go to sleep so you don’t have to go get there are new only fans the
4 0
3 years ago
Other questions:
  • How to write six hundred thousand eight
    9·2 answers
  • Can someone please help me with this?
    10·1 answer
  • It takes 3 1/2 hours to travel 1/3 of the way across the United States on an airplane. How long will it take to travel across th
    9·2 answers
  • Complete the number line by using the counting up startegy to find 341 -273=
    11·1 answer
  • Factor the expression completely.
    15·1 answer
  • Please help me it would mean so much!!:)
    5·2 answers
  • A 24-1b turkey costs $21.36. Assuming the costs are proportional, how much would a 17.5 lb turkey cost?
    15·2 answers
  • Solve the following problem. (Assume that all items are equally priced.)
    5·1 answer
  • Is the following a function {(1, 3), (1, 2), (2, -4), (3, 2)} YES NO
    13·1 answer
  • Solve for x<br><br> 60<br> 50<br> 40<br> 30
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!