1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga55 [171]
3 years ago
11

Cameron wanted to buy some pens.They had 18 pens for $ 6.84 for 30 pens for $8.40 which is a better deal?

Mathematics
2 answers:
romanna [79]3 years ago
8 0

$6.84 divided by 18= .38 which means 38 cents per pen

$8.40 divided by 30= .28 which means 28 cents per pen

so $8.40 for 30 pens is a better deal than 18 pens for $6.84 by ten cents.


Shalnov [3]3 years ago
7 0
I would say 18 pens for $6.84 is a better deal because its cheaper.
You might be interested in
I need help I can’t seem to figure it out
Maksim231197 [3]

Answer: -79

--3(-5^2-2)--6+ -4 = -79

3 0
2 years ago
How you could multiple 6×99 in your head?
Andrew [12]
99 is 1 less than 100.
(100-1)×6

100×6=600
-1×6=-6

600-6=<span>594

Answer: 594</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me I really need help
elixir [45]

Answer:

56

Step-by-step explanation:

Lowest Common Multiple= 56

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer to the question
grandymaker [24]
What is m months

i could be able to solve it if i knew what m months were
3 0
3 years ago
Help ppppppppppppllllllllllllllllsssssssss
iVinArrow [24]

Answer:

The correct option is D ....

Step-by-step explanation:

Angle is ending at the point = (-3, -4)

Signs of both x and y are negative therefore it is in the third quadrant.

To find the the tangent of an angle we have to find  the ratio of the length of the opposite side to the length of the adjacent side.

In this question the opposite side of the angle is of 4 units and the adjacent side of the angle is 3 units.

tanθ = y/x

tanθ = -4/-3

tanθ = 4/3

Thus the correct option is D ....

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Jen wants to make 60% salt solution using 18g of salt. How much water should she use?
    13·2 answers
  • enrollment in the pta increased by 35% this year. last year there were 160 members in the pta. how many pta members are invoied
    11·1 answer
  • What household items weigh 100 grams?
    7·1 answer
  • A section of roller coaster track forms of parallelogram a b c and d if a B and C equals 72 degrees what is d a b
    6·1 answer
  • What’s 17/5 as a decimal?
    10·2 answers
  • What is the sum of 1/3 plus 4/18 in simplest form?
    9·2 answers
  • Given the regular polygon, what is the measure of each numbered angle?
    6·2 answers
  • A rectangular hotel room is 5 meters by 7 meters. The owner of the hotel wants to recarpet the room with carpet that costs $43.0
    5·1 answer
  • At the gym 15 females and 30 males partisipated in a weight strength class if 40% of the females and 20% of the males also parti
    13·1 answer
  • Help me please I need it
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!