1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
USPshnik [31]
3 years ago
5

jack helping the student council buy supplies for the school dance. A 32.oz bag of crunchy chips cost $2.99. Jumbo chips cost $3

.99 for 64.oz. Would it be a better buy if jack brought crunchy chips or jumbo chips? Justify your answer by using a rate table.
Mathematics
1 answer:
Ronch [10]3 years ago
6 0
It would be better to buy the 64oz because you get more chips for the price. For the first bag it is $0.09 per oz and for the second bag it is $0.06 per oz.
You might be interested in
!!!! PLEASE HELP!!!!!!
Nady [450]
I’m guessing C
(It’s probably wrong, I just need points)
3 0
3 years ago
Renata and her family go through an average of more than 15 cans of sparkling water each day. They buy cases of 24 cans at $3.50
kaheart [24]

Answer: The inequality required to express the above condition is   x     ≥    18.75

Step-by-step explanation:Renata and her family go through an average of more than 15 cans of sparkling water each day.

The number of cases of 24 cans of sparkling water.

We can take the number of cases to be x.

Each case is said to cost $3.50.

An inequality for the number of cases that Renata's family go through in 24 days can be written as

      x ≥            ⇒     x    ≥            ⇒   x ≥     18.75

Therefore the inequality required to express the above condition is

x     ≥    18.75

8 0
3 years ago
What is the percent error in using 3.14 as an approximation of pi
inessss [21]
Pi is an irrational number meaning it has no end, 3.14 is just an estimate which means that it is not accurate.
5 0
3 years ago
What is the unit rate for 14 lb for $2.99
Alexeev081 [22]
How much for 1lb
2.99/14=0.213/1=$0.21

it is 21 cents per lb
4 0
3 years ago
What is the solution of the equation (y – 6) = 2y - 3?
schepotkina [342]

Answer:

y=-3

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • salem had to withdraw 28.50 from his bank account every week for 5 weeks to pay a purchase. what number represents a change in h
    9·1 answer
  • What is 2/7 + 6/10 in fraction form
    15·2 answers
  • Sarah rode her bike 53 km in 4 hours.
    6·2 answers
  • Estimate by rounding each number to the nearest hundredth and then subtract 360.727 - 89.852
    5·1 answer
  • The distance between -5 and 3 on the number line can be found by which expression?
    10·1 answer
  • AB has endpoints at A(4,−8) and B(−6,−2).
    12·1 answer
  • If f(x) = 5x^2 - x + 5, then what is the remainder when f(x) is divided by<br> X - 2?
    15·2 answers
  • Directions:
    15·1 answer
  • Simplify the following expression. (0.5x – 3)(0.5x + 3)​
    11·2 answers
  • Select all the correct answers.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!