Answer:
3 is correct answer
Step-by-step explanation:

hope it helped you:)
Answer:
8:48 p.m.
Step-by-step explanation:
First order half an hour plus 19 minutes used to refuel you will get 49 minutes then add it to the 14 hours 27 minutes you get dinner was 16 minutes then added to the time when he leaves Karachi which is 5:34 am which you get 8:48 p.m.
The unit rate is $1.97 per lightbulb. Multiply $1.97 by 7 to get 13.79
Answer:
which agrees with option"B" of the possible answers listed
Step-by-step explanation:
Notice that in order to solve this problem (find angle JLF) , we need to find the value of the angle defined by JLG and subtract it from
, since they are supplementary angles. So we focus on such, and start by drawing the radii that connects the center of the circle (point "O") to points G and H, in order to observe the central angles that are given to us as
and
. (see attached image)
We put our efforts into solving the right angle triangle denoted with green borders.
Notice as well, that the triangle JOH that is formed with the two radii and the segment that joins point J to point G, is an isosceles triangle, and therefore the two angles opposite to these equal radius sides, must be equal. We see that angle JOH can be calculated by : 
Therefore, the two equal acute angles in the triangle JOH should add to:
resulting then in each small acute angle of measure
.
Now referring to the green sided right angle triangle we can find find angle JLG, using: 
Finally, the requested measure of angle JLF is obtained via: 