1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inysia [295]
3 years ago
13

There are 25 servings in a 30.2-ounce jar of peanut butter. How many ounces of peanut butter are there in 1

Mathematics
2 answers:
otez555 [7]3 years ago
8 0
First, you divide 30.2 by 25. I'm sure your teacher wouldn't mind if you used a calculator for something like that.

We get 1.208, which can be rounded to 1.2 or 1.21. I'll say 1.21 because I like the hundredths place. XD

Now we know that each of the 25 servings are about 1.21 ounces of peanut butter. If you want to check your work if you didn't use a calculator, you can say, well, 1.21x25 is 30.25, which is very, very close to 3.2, and since we rounded, we can be sure the answer is correct.

Hope I helped!

Wewaii [24]3 years ago
5 0
There should be 1.208 ounces of peanut butter in one serving. Since we are finding how many ounces in a serving, we divide from 30.2. 30.2 divided by 25 should be 1.208 ounces. :) I hope this helped
You might be interested in
Only I need help with 1,2 and three please
Mazyrski [523]
Is that the whole thing?

4 0
2 years ago
I need help pleaseeeeee nowplease
marysya [2.9K]
This is a pretty complex problem
6 0
3 years ago
Please could someone help me ?
Marta_Voda [28]

Answer:

Step-by-step explanation:

Sin58 = opp/hyp

Sin58 = CB/14

CB = 14 × sin58°

CB = 11.9cm

8 0
2 years ago
If Ryan gives 2/6 of his 36 cards to Max, how many cards does he give Max?
diamong [38]

Answer:

Hi there

Your answer is

He gives Max 12 cards

Step-by-step explanation:

2/6 of 36

2/6 * 36/1

72/6=12

12 cards is 2/6th of 36 cards

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Una gruesa de lapices(144 unidades) cuesta $6.800. Cuanto cuestan 450 lapices
irina [24]
Write and solve an equation of ratios:

$6,800                x
------------- = --------------
144 units       450 units

Then 144x = 3060000, or x = $21,250 (answer)
3 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help with this algebra question
    5·1 answer
  • Calculate the average (arithmetic mean) of the list of numbers shown in the table. (rounded to the nearest tenth)
    12·1 answer
  • Which inequality is shown in the graph?
    12·1 answer
  • Factor this expression completely.
    10·1 answer
  • Find the value of 3cubed - (4)(2)
    10·2 answers
  • 5 cucumbers for 5.95 find the unit price
    15·2 answers
  • I need help with only B pls
    6·1 answer
  • Select the equivalent expression.<br><br><br><br><br> Umm so yeah... happy pride month royals!
    14·1 answer
  • Mohamed earns $8 per hour for the first 40 hours. He earns $12 per hour for each hour he works over 40 hours in a week. Mohamed'
    15·1 answer
  • 8. The trajectory of a model rocket launched from a 2-
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!