1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SCORPION-xisa [38]
3 years ago
12

Goofy wants to buy white rice. The store has 4 different sizes of white rice bags: $2.00 for 1 pound, $4.25 for 2 pounds, $9.50

for 5 pounds, and $20.00 for 12 pounds. Which poundage should Goofy buy?
Mathematics
1 answer:
Tanzania [10]3 years ago
8 0

Answer:

20 dollars for 12 pounds.

Step-by-step explanation:

This is a critically important question to know the answer to. It is used almost every day by good shoppers.

The trick is to get everything down to 1 pound.

$2.00

$2.00 per pound. The question is the answer.

$4.25

$4.25 / 2 pounds = $2.13 rounded.

$9.50

$9.50 / 5 = $1.90

$20

$20/12 = $1.67 rounded

You might be interested in
If two angles of one triangle are congruent to two angles of another triangle then what can you conclude about the third angles
Mrrafil [7]
That the third angles are congruent
7 0
3 years ago
If f(x)= 2x^2 +5radical(x-2)
elena55 [62]

Answer:

82

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
I need need help on this
Crazy boy [7]

Answer:

points A, B and D are all in the same plane but not all are on the same line

Step-by-step explanation:

points A, C, D are all collinear which means they must also be coplanar

3 0
3 years ago
Please help me with this question I am stuck on these problems.
WITCHER [35]
2&37x abdique wiwis Shake
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A farmer has a feed trough in the shape of rectangular prism with a height of 40 cm and a base that is 30 cm wide by 200 cm long
inysia [295]

Answer:

Step-by-step explanation:

You're welcome :)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 8/11 divided by 6/7
    15·1 answer
  • 270 is 75% of what number?
    13·1 answer
  • Consider the words typically associated with geometry. Are there any words that would be hard to precisely define? What words ca
    8·2 answers
  • What is the slope of the line passing through (-3, 5) and (5, -3)?
    5·1 answer
  • What is the answer to this? i can’t figure it out.
    7·1 answer
  • y=-2x - 2 y = 2x – 6 Click on the correct answer. no solution solutions all numbers on the line one solution: {0.-6) one solutio
    13·1 answer
  • Anyone who answers gets 20 points.
    9·1 answer
  • The old man looked out, then beckoned frantically for Greg to follow him. For a moment Greg couldn’t move. Then he found himself
    12·2 answers
  • Evaluate a1 (r)^n-1 for a1 = 2, r= 3, and n = 4.<br> A. 216<br> B. 18<br> C. 32<br> D. 54
    7·1 answer
  • Which function best fits the following points?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!